nahoru

Já jsem dotace nechtěl, oni mi je dali, donutili mě. Tak vysvětluje Babiš propírané dotace pro Agrofert

Dominik Landsman 11. prosince 2019 • 08:15
„Pro blaho vlasti a rodiny jsem zatnul zuby a těch pár stovek milionů na dotacích přijal. Teď mě za to vláčí bahnem,“ říká premiér.
„Pro blaho vlasti a rodiny jsem zatnul zuby a těch pár stovek milionů na dotacích přijal. Teď mě za to vláčí bahnem,“ říká premiér.
• foto: 
Archiv CNC

Premiér Andrej Babiš neměl moc hezký týden. Nejprve se dostaly na veřejnost závěry z finální zprávy Evropské komise, které tvrdí, že je ve střetu zájmů a že Agrofert pobíral dotace neoprávněně. Následně bylo proti němu obnoveno trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Ačkoliv Andrej Babiš audit od Evropské komise nečetl a neviděl ani z dálky, pokusil se objasnit pár faktů kolem celé kauzy.

„V tom auditu jde o neoprávněné dotace. Jaké neoprávněné? Já jsem žádné dotace nechtěl. Žil jsem si klidně, hleděl jsem si svého, když tu Agrofertu přišly nějaké peníze z Evropské unie. Já jsem ty peníze nechtěl. Oni mi je vnutili. Okamžitě jsem volal do Bruselu, co to má znamenat, a oni mi řekli, že mi poslali dotace. Tvrdil jsem jim, že dotace nechci a oni, že mám smůlu, že je dostanu. Kontroval jsem tím, že je okamžitě vracím, a oni na to, že pokud je vrátím, budu bit a navíc Českou republiku vyloučí z Evropské unie. Jelikož jsem politik, který myslí hlavně na Českou republiku, se skřípěním zubů jsem si dotaci nechal. Nechtěl jsem si ji nechat, ale v zájmu České republiky jsem si ji musel nechat,“ setřel si na tiskové konferenci z oka slzu Andrej Babiš oblečený ve vlajce České republiky, načež začal zpívat státní hymnu: „Nad Tatrou sa blýska, hromy…“ posléze se na chvíli odmlčel, neboť se k němu naklonil jeho poradce a něco mu vysvětloval. „Kde domov můj, kde…“ pokračoval Andrej Babiš ve státní hymně.

Podle Karla Krátkého, odborníka na Evropské právo, nejsou však dotace vynutitelné a v žádném případě povinné. Tvrzení Andreje Babiše, že byl k dotacím donucen, se tak prý nezakládá na pravdě. Odborník na Evropské právo Karel Krátký byl na pondělí pozván do televize, aby svůj názor přiblížil veřejnosti, nicméně shodou okolností k němu ráno přišla kontrola z finančního úřadu i hygieny, takže měl jiné starosti.

Podle zjištění investigativních novinářů z týdeníku ANO a magazínu Čau lidi, který vychází jako páteční příloha Mladé fronty DNES, za dotacemi pro Agrofert stojí také Kalousek s Nečasem. „Ty dotace vezmeš, Andreji, rozumíš? Vezmeš. Jinak ti uneseme syna na Krym,“ zní z uniklého odposlechu Miroslav Kalousek, který má na nahrávce jiný hlas, protože byl zrovna nastydlý. Podle všeho Kalousek s Nečasem, který sice na záznamu není, ale to neznamená, že tam nebyl přítomen, vtrhli do kanceláře Andreje Babiše a nutili ho vzít dotace pro Agrofert, jinak mu unesou syna.

„Tady to vidíte, čemu všemu musím čelit. Pro blaho vlasti a rodiny jsem zatnul zuby a těch pár stovek milionů na dotacích přijal. Teď mě za to vláčí bahnem. Je to nespravedlivé. Je to kampaň,“ okomentoval Andrej Babiš uniklý odposlech. A preference ANO opět letí vzhůru.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Andreje Babiše asi nikdo dotace přijmout nenutil. A asi i proto demonstrace proti premiérovi stále pokračují

Dominik Landsman
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.