nahoru

Konec vlády jedné straky! Zaplněný Václavák volal po Babišově demisi. Za týden se sejde znovu

Petr Vagner, ČTK 10. prosince 2019 • 20:50
Video se připravuje ...
Demonstrace 10.12.2019 na Václavském náměstí
• video: 
Petr Vagner

Spolek Milion chvilek, který pořádá dnešní demonstraci na pražském Václavském náměstí, požaduje demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Chce, aby Babiš vrátil peníze, které určila auditní zpráva Evropské komise. Na protestu to řekli předseda spolku Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll. Spolek uspořádá na témže místě další demonstraci za týden, v úterý 17. prosince. Pozve na ni zástupce opozičních demokratických stran, chce znát jejich vizi.

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se dnešní demonstrace účastní hrubým odhadem až 35 000 lidí. Pořadatelé hovořili o 60.000 a později o zhruba 80 000 účastnících. Žádné vážnější problémy zatím policie neřešila. Před začátkem protestu záchranáři ošetřovali ženu, která pak odvoz do nemocnice odmítla, řekla ČTK mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Demonstrace začala minutou ticha za oběti dnešní tragédie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska, který před dopadením spáchal sebevraždu, dnes ráno ve zdravotnickém zařízení zastřelil šest lidí. Další tři postřelil, jeden ze zraněných je v kritickém stavu.

Minář na začátku projevu poděkoval lidem, že jsou aktivní a zároveň uvedl, že téměř 210 000 lidí už podepsalo novou výzvu Milionu chvilek na webu. Uvedl také, že i díky velkému veřejnému tlaku se například prezident Miloš Zeman rozhodl neudělit abolici Babišovi poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl, že má pokračovat jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Roll řekl, že Babiš zneužívá stát a státní správu ve svůj prospěch. Narážel tak na audit Evropské komise, který zveřejnila některá média, a podle kterého premiér porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Česko podle auditu přijde o stovky milionů korun. „Reakce ministerstva pro místní rozvoj je skandální - kryje Andreje Babiše, nehájí zájem občanů ani státu. Vypadá to, že se náš stát opravdu stává firmou jednoho muže,“ uvedl Roll. Podle Mináře si Babiš bere občany ČR jako rukojmí.

Na demonstraci za týden Milion chvilek pozve zástupce demokratických opozičních stran, aby řekli, jak vyřeší největší problémy Česka. „Jakou mají vizi a jestli dovedou na hlavních důležitých věcech spolupracovat, ne se hádat,“ řekl Minář. Strany by podle spolku mimo jiné měly vyřešit roztříštěnost, která v současném volebním systému znamená, že hlasy pro strany s nižším volebním výsledkem mají menší váhu než hlasy pro silnější strany.

Petr Vagner, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.