Andrej Babiš na tiskovce ANO po jednání předsednictva oznámil, že zůstává předsedou i poslancem (8.2.2023)

Andrej Babiš na tiskovce ANO po jednání předsednictva oznámil, že zůstává předsedou i poslancem (8.2.2023) Zdroj: Foto Blesk - Martin Přibyl

Anrej Babiš kvůli výhrůžkám zrušil kontaktní kampaň před druhým kolem prezidentského klání
Andrej Babiš ve svém volebním štábu. (28.1.2023)
Volební štáb kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), 28. ledna 2023, Praha. Poražený kandidát Andrej Babiš komentuje výsledky voleb.
Volební štáb kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), 28. ledna 2023, Praha. Poražený kandidát Andrej Babiš komentuje výsledky voleb.
Volební štáb kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), 28. ledna 2023, Praha. Poražený kandidát Andrej Babiš komentuje výsledky voleb. A Alena Šílerová
16
Fotogalerie

Babiš to dokázal. Zvedl telefon, zavolal a Biden přijel do Kyjeva. Mír je zase o kousek blíž

Poslanec a neúspěšný kandidát na prezidenta dokázal, že opravdu nekecá a maká. Už před prezidentskými volbami tvrdil, že má v plánu v Praze uspořádat mírový summit, na který se sjedou důležití světoví státníci a ujednají mír na Ukrajině. Zdůvodňoval to tím, že má ve světě spoustu kontaktů, má telefony na důležité lidi, navíc se s nimi osobně zná a se všemi se vyfotil.

Tehdy jeho prohlášení nebral nikdo vážně. Všichni ho měli jenom za tlučhubu, co si vymýšlí a dělá se mnohem důležitějším, než ve skutečnosti je. Nyní však zatnul tipec všem těm, kteří mu nevěřili.

„Návštěva amerického prezidenta Bidena v Kyjevě je samozřejmě moje zásluha. Já vám říkal, že tyhle věci umím a že to dokážu. Přišlo mi, že se situace na Ukrajině nijak nevyvíjí, tak jsem vzal telefon a zavolal. Samozřejmě, že nemůžu zavolat přímo prezidentovi USA. To se nesluší. Zavolal jsem asistentce svého velikého kamaráda, francouzského prezidenta Macrona, aby mu vzkázala, že volal Babiš a že chce, aby Biden přijel do Kyjeva. Potom už to vzalo rychlý spád,“ usmíval se Andrej Babiš, který zprostředkoval a zařídil návštěvu Bidena v Kyjevě.

Médiím se podařilo zjistit, že se Babiš skutečně dovolal na sekretariát francouzského prezidenta a že zde zanechal onen vzkaz.

„Pan Babiš sem volal. Ostatně on sem volá několikrát denně. Nikdo jiný nevolá tak často jako pan Babiš. Dokonce jsme museli najmout člověka, který se stará jenom o telefonáty od pana Babiše,“ vzpomíná Bridgete Bourdeux, šéfka francouzské prezidentské kanceláře.

„Pan Babiš většinou volá, aby se zeptal, jak se má pan Macron a co zrovna dělá a jestli nechce někdy zajít na pivo. Bývá často neodbytný. Několikrát volal pozdě v noci a celý rozrušený se ptal, proč mu pan Macron nevolá zpátky. Jednou dokonce poslal smskou takzvaný dickpick,“ zavzpomínala šéfka francouzské prezidentské kanceláře.

Na předmětný telefonát ohledně výzvy k zavolání Bidenovi si však paní Bordeux vzpomíná.

„Je to tak. Mimo jiné volal, že je potřeba zavolat Bidenovi a ať to pan Macron zařídí. Pan Macron má bohužel už víc než půl roku zakázáno telefonovat, protože pokaždé, když telefonoval Putinovi, všechno akorát zhoršil, takže pouze napsal smsku německému kancléři Scholzovi, aby telefonát Bidenovi nějak zprocesoval.

Potom už stačilo, aby Scholz zavolal britskému premiéru Sunakovi a ten přes své kontakty v Kanadě informoval mexického prezidenta. Ten posléze volal Bidenovi,“ upřesnila šéfka francouzské prezidentské kanceláře.

„Samozřejmě že to nebylo napřímo. Když ale mexický prezident řekl Bidenovi, že volal Babiš, ten na nic nečekal, nastoupil do airforce one a letěl přímo do Kyjeva. S tímto přístupem je mírový summit v Praze zase o kousek blíž,“ potvrdil médiím Juchelka, který má nově v ANO na starost potvrzování věcí médiím.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Skutečností ale například je Putinův projev na výročí začátku války na Ukrajině

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>