Video placeholde
Exploze na Kerčském mostu z družice (8. 10. 2022).
Vyšetřování výbuchu na Kerčském mostě.
Vyšetřování výbuchu na Kerčském mostě.
Vyšetřování výbuchu na Kerčském mostě.
11
Fotogalerie

Jedná se o plánované přesunutí Krymského mostu blíž k frontě, zní z Kremlu po výbuchu

Víkendový výbuch Krymského mostu a jeho rozsáhlé poškození byly podle oficiálního prohlášení Kremlu pouze plánovaným přeskupením. „Výbuch na Krymském mostě byl samozřejmě plánovaný. V blízké době totiž proběhne přesun mostu blíže k frontě. Částečná mobilizace se totiž týká i mostu. Speciální vojenská operace probíhá i nadále podle plánu,“ vysvětloval tiskový mluvčí Putina Dmitrij Peskov do médií.

„Přesunutí mostu blíže k frontě nařídil sám prezident Vladimír Putin, kéž slunce nad jeho siluetou nikdy nezapadne. Jedná se oběžné rutinní přeskupení, které má pomoci již tak hladce probíhající logistice. Jakmile bude most přesunut, budou po něm na frontu směřovat další a další vojáci, zbraně a samozřejmě i zásoby,“ ujišťoval Peskov.

K plánovanému přeskupení Krymského mostu se vyjádřil i ministr obrany Sergej Šojgu, který přestože prodělal osmnáct infarktů, pětkrát vypadl z okna a omylem se třikrát během posledních čtrnácti dní střelil do hlavy, stále setrvává v roli ministra obrany.

„Je to rutinní přeskupení mostu. Bylo dlouho plánované. Cílem přeskupení je dostat most blíž k frontě, což nám pomůže se zásobováním. Rozkaz o přeskupení mostu vydal sám náš tatíček Putin,“ pronesl v krátkém projevu Sergej Šojgu, načež se odebral do svých komnat, kde vyčká, až opět vypadne z okna.

Médiím se doposud k plánovanému přeskupení Krymského mostu nepodařilo sehnat prohlášení samotného Putina. Ten je podle dostupných informací zaneprázdněn tím, že si ve svém protijaderném bunkru sto metrů pod zemí dopřává zaslouženou vířivku a přemýšlí, jakou stavbu v blízké době přeskupí a přesune blíže frontě.

Jak bude probíhat samotný přesun mostu, není jisté. Spekuluje se o tom, že nově mobilizovaní vojáci dostanou do batohu kousek mostu a budou s ním vysláni na frontu, kde jej zase postaví. Této variantě nahrávají svědectví vojáků, kteří v těchto chvílích míří na frontu.

„Z odvodu mě poslali spolu s dalšími autobusem někam na pole. Prý na výcvik. Každý dostal rezavou pušku z devatenáctého století, jedny slipy po padlých krajanech a potom kus šutru. Nevím, jestli ten kus šutru je jídlo, anebo část Krymského mostu. Nikdo nám nic neřekl. V táboře se ale šušká, že z těch šutrů budeme na frontě stavit most. Tohle není armáda, to je komedie,“ postěžoval si Sergej, který byl odveden teprve před pár dny a převezen spolu s ostatními na pole, kde vyčkává na další rozkazy, které nepřichází.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Skutečností jsou ale například nové raketové útoky na ukrajinská města.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>