nahoru

Demonstranti, kteří měli na hrudi připnutou žlutou šesticípou hvězdu, byli odvezeni do Osvětimi a zpopelněni v pecích

Dominik Landsman 11. ledna 2021 • 18:30
Demonstranti, kteří měli na hrudi připnutou žlutou šesticípou hvězdu, byli odvezeni do Osvětimi a zpopelněni v pecích
foto: Facebook

Výroční sraz absolventů vysoké školy života, který probíhal v pátek v Praze a při jehož příležitosti zúčastnění absolventi protestovali proti vládě, proti covidu, proti očkování a proti tomu, že Donald Trump již nebude prezident, měl pro některé zúčastněné nemilou dohru. 

Ačkoliv davu absolventů vysoké školy života dohlíželo několik stovek sociálních pracovníků, kteří byli vyškoleni okamžitě zasáhnout, pokud si některý z účastníků bude potřebovat odskočit na záchod nebo podepsat nějakou smlouvu, i tak se jim nepodařilo uspokojivě vysvětlit některým nebohým duším, že připínat si na hruď žlutou šesticípou hvězdu s nápisem „neočkovaný“ není vhodné.

Možná že až několik desítek absolventů demonstrovalo hrdě se žlutou šesticípou hvězdou na hrudi. Tento odvážný čin se jim však stal osudným, neboť pro ně přijeli Němci, naložili do vagónů, odvezli do Osvětimi a tam je nahnali do pecí. 

„Starého psa novým kouskům nenaučíš,“ vysvětlovala Heike Kleinová, jejíž otec za druhé světové války pracoval u gestapa a který v Praze koordinoval zásah proti demonstrantům se žlutou hvězdou.

Gudrun Klein byl na místě pouze jako poradce díky zkušenostem avšak díky jeho pokročilému věku byla jeho přítomnost spíše symbolická. Samotné akce se zúčastnily převážně mnohem mladší ročníky.  

Do davu demonstrantů vběhlo na několik desítek ozbrojených Němců. Nejprve vyselektovali ty se žlutou hvězdou, načež je násilím odvlekli na nádraží, kam je naložili do nákladních vagónů a odvezli do Osvětimi. 

„Co to děláte? Já nechci do vlaku. Já protestuju proti očkování. Já nechci do lágru,“ spílal zhruba padesátiletý muž se žlutou šesticípou hvězdou na hrudi, když mu oholili hlavu dohola, kleštěmi vytrhli zlatý zub a potom ho nahnali do vagonu. 

Na dotaz směrem k ředitelství policie České republiky, proč policie nezasáhla proti násilnému odvlečení demonstrantů a jejich následnému zpopelnění, policie vydala prohlášení, že demonstranti to tak chtěli.  

Na popud pozůstalých se však celým incidentem přeci jenom policie musí zabývat. 

„Já nevím, co je tady k řešení. Připnuli si na hruď šesticípé žluté hvězdy zcela dobrovolně a sami. Potom se divili, že je naložili do vagónů, odvezli do Osvětimi a zpopelnili? To se nezlobte, ale co tady máme vyšetřovat? Ti lidé si o to vyloženě koledovali a šli tomu naproti,“ domnívá se jeden z vyšetřujících policistů, který si nepřál být jmenován. 

I když pece v Osvětimi již nějaký ten pátek nefungují, provozovatel koncentračního tábora udělal výjimku a z komínů se ještě naposledy zakouřilo.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Pravdou ale je, že víkendová demonstrace byla opravdu bizarní ve všech směrech.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

 

Dominik Landsman
Diskuse ke článku