nahoru

Petr Prokop z Divadla Vosto5 na besedě Reflexu: „Ženský role u nás hraju, ani nevím proč, vždycky já.“

Veronika Bednářová 21. července 2019 • 13:50
Video se připravuje ...
Petr Prokop z divadla VOSTO5 na besedě Reflexu
• video: 
Martin Bartkovský

Nezávislý generační soubor Divadlo Vosto5 hostoval na festivalu Colours of Ostrava poprvé v roce 2008 a od té doby už nevynechal. Letos, kdy přijel podvanácté, představil na plné YouTube Music Stage inscenaci Proton !!! o tajemně zrušené ostravské kapele, která měla na konci 60. let našlápnuto ke skvělé kariéře. Nejen o Protonu, ale i o budoucích plánech Vostopětky přišel na Stage Reflexu promluvit Petr Prokop, jeden z otců zakladatelů souboru, producent, herec a pedagog pražské DAMU.

Tvorba Divadla Vosto5, jehož základy vznikly na pražském gymnáziu Nad Alejí z česko-anglického divadelního kroužku, je kořeny spojena s moderním kabaretem a textappealovými klauniádami. V prvních letech se skupinka inspirovala hlavně Cimrmany, Voskovcem a Werichem, Semaforem a taky Divadlem Sklep. „Sklepáci byli naše vzory, milovali jsme jejich Mlýny, furt jsme je citovali,“ zavzpomínal producent Prokop, který téměř ve všech současných představeních Vostopětky taky hraje, často i ženy. Loni formace, která nemá svou stálou divadelní scénu, zvládla 136 představení.

Na Colours of Ostrava pak Vostopětka v minulých letech několikrát přivezla svůj improvizovaný Stand Artní kabaret (pokaždé trošku jiná inscenace má za sebou víc než 320 repríz), byl tu představen Karavan Evropa a v Gongu pro 1200 lidí i nedávno obnovený, úspěšný titul Pérák. Od roku 2004 hraje soubor Vosto5 inscenaci Košičan 3, díky které má Petr Prokop ještě jednu identitu; Karel Krautgartner, moderátor. „Když jsem si svoje jméno vymýšlel, nevěděl jsem ovšem, že umělec s tímhle jménem opravdu existoval a byl to známý jazzový muzikant. Tak někdy říkám, že to byl můj vzdálený strejda,“ vysvětlil Prokop.

Trilogie o listopadu 1989 odhaluje své obsazení

Na poslední týden v listopadu 2019 chystá Vosto5, soubor typický hodně neotřelým humorem, třídílný divadelní kus Sametová simulace, o kterém Petr Prokop informoval veřejně poprvé právě v Ostravě na Reflex Stagi. První část, Tribuna, je plánována do pražského Divadla Archa jako videoprojekt, sestavený ze dvou obrovských demonstrací na Letné v listopadu 1989. Druhá část, Federál, je inspirovaná tehdejšími jednáními Federálního shromáždění a účinkovat v ní bude skupina nazvaná 8lidí.

Na Nové scéně Národního divadla se pak uskuteční poslední a asi nejdůležitější část, Kabinet, tedy vyjednávání mezi komunistickou vládou a Občanským fórem. „Přepisy vyjednávání vydal knižně Vladimír Hanzel, vše je tam zapsáno po osobách, detailně, jako scénář. Herci z Národního budou hrát komunisty a my ostatní, nezávislí, se obsadíme do rolí lidí z Občanského fóra,“ vysvětlil při povídání na Reflex Stage Petr Prokop, který si podle potřeby plánuje zahrát buď herce Petra Čepka, nebo předáka dělníků ČKD a pozdějšího ministra práce a sociálních věcí Petra Millera. Detaily projektu, například kdo bude hrát budoucího prezidenta Československa Václava Havla a kdo tehdejšího komunistického premiéra Ladislava Adamce, se dozvíte v našem videu.  

Na snímky z festivalu Colours of Ostrava 2019 se podívejte v naší fotogalerii:

Veronika Bednářová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.