nahoru

Ventolin na Reflex stagi: O „disco science pro všechny mládenc“, o stylingu, choreografii a radosti z hraní

Kateřina Kadlecová 21. července 2019 • 11:45
DJ VENTOLIN alias David Doubek mluví na besedě Reflexu na Colours
• video: 
Martin Bartkovský

Páteční Colours svým setem ve dvě hodiny ráno uzavíral DJ Ventolin. Za aliasem vypůjčeným z etikety léku pro astmatiky se skrývá David Doubek (47), vysokoškolský učitel psychologie na Univerzitě Karlově, který svou disco science hraje na analogové přístroje a chytlavými texty složenými často z volných asociací, zasáhl (nejen předevčírem v noci) mnohá srdce.

Spolu s Mardošou je Ventolin možná nejenergičtějším "skákačem" české hudební scény. Hovořil o tom, zda a jak lze bohatý noční život v klubech provázat s denní prací se studenty, a přiblížil vznik klipu k Disco Science, úžasnému hitu z jeho zatím posledního alba Vitajte (další album by měl spolu s Prokopem Holoubkem začít chystat v lednu 2020). Klip univerzálního režiséra, Petra Marka z Midi Lidí s dvojicí venkovanů naklíčovanou na pozadí venkovské chalupy, kteří cosi kutí s různými elektroudělátky a posléze tančí mezi ovcemi, slunečnicemi a samorosty u knoflíků obřího sporáku, se stal virálem, na YouTube má přes milion zhlédnutí a spoustu nadšených komentářů. Pro fandy a fajnšmekry: Ventolin prozradil, že jeho blonďatou parťačku z videa hraje režisérova maminka!

Déle Ventolin připustil, že nemá ani stylistu, ani choreografa a že jeho svébytná image je dílem přírody i dlouhodobé náročné práce obnášející pátrání ve skříni a nákupy v second handech. Obnažil též původ svých stříbrných, vinou častého nošení místy nazelenalých brýlí snad od firmy Okula, které mu rodiče koupili v jeho třinácti letech a jež odmítal nosit, než mnohem později prozřel a teď je naopak málokdy snímá. Dostali jsme se jak k jeho akademické práci a terénnímu výzkumu vztahu obyvatel ke vzdělání v sociálně vyloučených lokalitách západočeského pohraničí, tak k japonskému turné. Ve třech různých klubech se prý Japonci, proslulí afinitou k bizarnostem, chovali zcela stejně: během hudební produkce byli neteční a tiší, načež po koncertě skoupili všechna cédéčka do posledního kusu.

Na snímky z festivalu Colours of Ostrava 2019 se podívejte v naší fotogalerii:
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.