nahoru

Majitel Vítkovic Jan Světlík na scéně Reflexu: Stát ovládají neschopní úředníci

Marek Stoniš19. července 2018 • 16:30
1080p720p360p
Mecenáš Jan Světlík o tom, proč je název Ostravské Hradčany nesmysl
• video: 
Martin Bartkovský

„Dolní Vítkovice jsme budovali ve šťastné době. Tehdy se spojily naše zájmy se zájmem města i kraje. Dneska nevím, jestli bychom to dokázali, státu vládnou úředníci, kteří všechno zdržují, bojí se rozhodnout a nést odpovědnost. Politici jsou jejich rukojmími,“ řekl na besedě Reflexu s návštěvníky festivalu Colours of Ostrava velký ostravský patriot a majitel Vítkovic Jan Světlík.

Ten před patnácti lety zprivatizoval Vítkovické železárny a začal naplňovat svůj životní sen o záchraně Dolních Vítkovic, největší a nejvýznamnější průmyslové památky u nás. Od roku 2007, kdy se Jan Světlík poprvé setkal s pražským architektem Josefem Pleskotem, se z Dolních Vítkovic stalo fascinující, pulzující místo, jemuž vévodí architektonický skvost Gong – ohromující koncertní sál a výstavní prostor, který vznikl rekonstrukcí bývalého vítkovického plynojemu.

Coloursový reflexář Milana Tesaře: Zpěvák Čechomoru odmítl jmenovat chytré blbce mezi námi

„Ještě dnes když si vzpomenu, jak jsme ho v roce 2012 otvírali koncertem Jaromíra Nohavici, běhá mi mráz po zádech,“ vzpomíná Jan Světlík. „Nikdo mi tehdy nevěřil, že to dokážeme.“ Přestože dnes Jan Světlík mluví o tom, že se sdružení Dolní Vítkovice (DOV) koncentruje hlavně na zaplňování Dolních Vítkovic smysluplným programem, nevzdává se některých dalších snů a ideálů o rozvoji města, které spočívají hlavně v propojení Vítkovic s centrem Ostravy.

„Ale k tomu musí být politická vůle,“ tvrdí. Na otázku z publika, zda by nechtěl kandidovat v podzimních komunálních volbách, odpověděl rezolutně a jasně, jak je jeho zvykem: „Ne.“

Ostravské Hradčany, absintový les, hudební hvězdy i objevy. 10 důvodů, proč jet na…
Pharrell Williams zazářil v Ostravě. Podívejte se na první den festivalu Colours of …
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější