nahoru

Coloursový reflexář Milana Tesaře: Zpěvák Čechomoru odmítl jmenovat chytré blbce mezi námi

Milan Tesař19. července 2018 • 13:50
1080p720p360p
Čechomor - tajný koncert Reflexu na Colours of Ostrava 2018
• video: 
Martin Bartkovský

Vítr, déšť a první dvě besedy včera vpodvečer pokřtily stan Reflexu, který jako bílá homole cukru pozdravuje návštěvníky Colours hned za vstupní bránou do areálu. Šéfredaktor Marek Stoniš vyzpovídal ostravského vizionáře a podnikatele Jana Světlíka, mně připadl úkol vyslechnout odvěký motor skupiny Čechomor, houslistu a zpěváka Karla Holase a zpěváka a kytaristu Františka Černého.

Když jsem s nimi usedl na pódium, bystřejším už došlo, kdo bude v hlavní roli prvního nočního tajného, protože neplakátovaného koncertu, jimiž náš časopis letos osvěžuje hudební nabídku festivalu.

Pánové se rozvzpomínali na své začátky a prozradili, že původně chtěli založit bluesovou kapelu. Jenže se to zvrtlo ve chvíli, když se pohádali, kdo má lepší kytaru, a tak vzal Karel raději do ruky housle, které si samy řekly o lidové písničky. Oba je milovali.

Řeč byla rovněž o jejich nekonečné trpělivosti, protože než dokázali prokopnout dveře, hráli na ulici do klobouku a v prťavých sálcích téhle země celých deset let, během nichž navíc ztratili kamaráda a člena první sestavy Jirku Břenka (v roce 1996). Až pak jednoho večera zazvonil u Holasů telefon (ještě nebyly mobily) a volal David Koller s nabídkou na předskokanství Čechomoru během turné Lucie. Následoval Zelenkův film Rok ďábla, události začaly mít spád a kapela jednoho večera stála ve vyprodané O2 aréně.

Pharrell Williams zazářil v Ostravě. Podívejte se na první den festivalu Colours of …

Dostalo se i na rubriku „ze zahraničí“, kdy dali chlapi k dobrému zážitek z hraní na Velké čínské zdi, kde během koncertu ke svému úžasu sledovali, že na jejich české a moravské lidovky poctivě otevírá ústa ve zpěvu téměř sto Číňanů. Až po produkci vyšlo najevo, že šlo o studenty bohemistky a česky umějí jako když bičem mrská.

Na jednu otázku však Franta Černý odpověď odmítl. Před několika lety v Reflexu v Proustově dotazníku uvedl, že nesnáší chytré blbce a pořád je potkává. Když jsem se ho zeptal, zda to stále platí a zda může jmenovat, rozhlédl se kolem sebe a naplnil prostor všeříkajícím tichem. Všichni se začali smát.

Nový seriál o sci-fi: Jak se měl jmenovat E.T. a proč Spielbergovi zakázali televizi

Ale to už padl večer a hoši se chopili nástrojů. Pouze ve dvou, s houslemi, kytarou rozpoutali v narvaném stanu ruku v ruce s počasím takovou jízdu, že jsem si fakt chvíli myslel, že se plátěná chatrč odlepí od země a odletí s námi neznámo kam. Vichr se opíral do plachet značnou silou, a to jej ti borci navíc provokovali písněmi jako „věj větříčku z večera“ a podobně.

Po produkci jsme stanové kolíky vystřílené po okolí zakopali na původní místo, takže dnes můžeme vesele pokračovat. Na programu bude humor Reflexu a následné soudy (Březina, Pitomio atd.), šílená muzikantka Vladivojna La Chia a žižkovský desperádo gipsy.cz.

A kdo bude hrát v noci? Neřeknu. Přijďte se mrknout!

Můj scénář nikdo nechce! Jan Svěrák o remasterovaném Akumulátoru 1 i o svých současných…
Režisér Sedmilhářek přichází s dalším seriálem: Ostré předměty nás budou řezat až do…
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější