nahoru

100 let nezávislosti Polska: Objevte turisticky zajímavá místa, kterými procházela historie

Tim Benčík, Viliam Buchert21. listopadu 2018 • 09:00
100 let nezávislosti Polska: Objevte turisticky zajímavá místa, kterými procházela historie
foto: Ministerstvo zahraničí Polské republiky

Historie Polska je velmi komplikovaná a provázejí ji nejrůznější události, které ve svém důsledku ovlivnily i české země, Evropu a svět. Podívejme se proto do velkých polských měst na některá turisticky velmi zajímavá místa, ve kterých se odehrávaly dějiny této země, která si v listopadu připomíná 100. výročí obnovené nezávislosti.

Varšava – poutavá muzea

V roce 1920 se u Varšavy rozhodovalo o dějinách celé Evropy. Postup Rudé armády byl zastaven v bitvě, jež je zmiňována jako „zázrak na Visle“. Bolševické jednotky byly donuceny k ústupu a Polsko i celá Evropa si oddechly. O 20 let později, za druhé světové války, už město dopadlo podstatně hůře. Jedním z mála míst, která zde válku přežila, je čtvrť Praga. Ta je dnes místem, kde se usídlily technologické společnosti i milovníci dobrého jídla a pití. A nikde místní historii nepochopíte lépe, než ve dvou skvělých muzeích. Těmi jsou Muzeum Varšavského povstání, které je podle vyhledavače TripAdvisor nejzajímavějším místem metropole, a Muzeum dějin polských Židů, kterému se říká Polin (hebrejský název Polska).

Gdyně – vitalita a kreativita

Polsko si sice vybojovalo před sto lety přístup k moři, ale nemělo jediný přístav. A tak se z rybářské vesničky stála během několika let perla architektury modernismu. V roce 1926 žilo v Gdyni pouhých 12 000 obyvatel, v roce 1939 už 127 000. Pro Poláky je právě toto město symbolem vitality a kreativity obnoveného státu. Pozoruhodné je, že z rušného centra je to na krásnou pláž jen pár minut pěšky.

Gdaňsk – symbol Solidarity

Město, kde se psaly světové dějiny. Po 1. světové válce fungovalo jako Svobodné město Gdaňsk pod ochranou Společnosti národů, s tím však nebyl spokojen snad nikdo. V roce 1939 tak na nedalekém poloostrově Westerplatte začala 2. světová válka, která má dnes ve městě i svoje ultramoderní muzeum. V roce 1980 zase byla v místní loděnici založena Solidarita – nezávislé odbory, které se proměnily v celospolečenské odbojné hnutí proti komunismu. Dnes je u vchodu do bývalých loděnic Evropské centrum Solidarity, kde se dotknete její historie, jež ovlivnila i české země.

Katovice – horníci jako hnací motor

Město, které se 11. listopadu 1918 nestalo součástí Polska, ale muselo o svou budoucnost bojovat. V průběhu let 1919-1921 proběhla tři slezská povstání proti německé okupaci. Jejich hnacím motorem byli polští horníci. Například hornická čtvrt Nikiszowiec se svojí zajímavou architekturou i moderními podniky se stala v dnešních dnech jedním z nejnavštěvovanějších míst Katovic.

Poznaň – historie na každém kroku

Polská historie je plná prohraných povstání, na která jsou ale Poláci patřičně pyšní. S tím Velkopolským nevědí co dělat, protože bylo jediné úspěšné. Rozhodlo o připojení Poznaně a okolí k obnovenému Polsku. Zahájil to ve městě příjezd města klavíristy Ignacyho Paderewského, symbolu boje o nezávislost a prvního premiéra, který k obyvatelům promlouval z oken místního hotelu Bazar, jež funguje do dnešních dnů.

Krakov – dějiny a hipstěři

Před sto lety zde začala cesta Polska k nezávislosti, dnes v krakovské čtvrti Podgórze vládnou hipsteři. Právě tady, už 31. října 1918 začalo osvobozování prvního polského města, Krakova, od rakouské armády. Nyní jde o nejmódnější čtvrť, kde si kromě skvělého výhledu vychutnáte i dobrou kávu a budete se cítit skoro jako na pražské Letné…

100 let nezávislosti Polska: Poláci jsou jiní, než si většina Čechů myslí >>>

100 let nezávislosti Polska: Náš soused se proměnil víc, než kterákoli jiná země Evropy >>>

Tim Benčík, Viliam Buchert


Klíčová slova: Polsko, Gdaňsk, VaršavaDiskuse ke článku