nahoru

První Češka, která zdolala Everest: O nezbytnosti strachu, mateřství i náročné expedici

27. prosince 2016 • 12:50
Horolezkyně Klára Kolouchová Poláčková
Horolezkyně Klára Kolouchová Poláčková
• foto: 
Profimedia

Horolezkyně Klára Kolouchová vylezla před devíti lety na Mount Everest. Letos v červnu vyrazila i na druhou nejvyšší horu světa – K2. Na Everest vystoupala jako svobodná a bezdětná, teď má manžela a je mámou dcery Emmy a syna Cyrila.

Na návrat do vysokých hor jsem myslela mnohokrát, ale vážně jsem ho začala řešit loni v létě. Svedla jsem se sebou vnitřní boj, různá pro a proti jsem přehazovala v hlavě celé prázdniny.

Nejčastější otázka, která na mě vyskakuje vlastně doteď, byla: Můžu si dovolit to udělat, když mám zodpovědnost za dvě malé děti? Pro spoustu lidí to bude znít sobecky, ale když hodně dávám, musím si občas také něco vzít.

Naprosto zásadní ale bylo, jak se k celé věci postavil můj manžel. Rozhodnutí vyrazit bylo podmíněno tím, že bude stát stoprocentně za mnou – ve všem, co taková expedice obnáší. A nejen po dobu příprav, ale především ty dva měsíce, kdy budu pryč.

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍCT NA WEBU ŽENY.CZKlíčová slova: češka, sport, horolezec, hory, Mount EverestDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.