nahoru

Z „šedé myši“ sebevědomou první dámou. Podívejte se, jak se Ivana Zemanová změnila za 23 let po boku svého manžela

Martin Bartkovský 20. prosince 2016 • 11:30
Z „šedé myši“ sebevědomou první dámou. Podívejte se, jak se Ivana Zemanová změnila za 23 let po boku svého manžela
foto: ČTK/KPR/koláž reflex.cz

Jejich příběh se začal psát roku 1993, kdy si řekli své ano. Od té doby zná svět Ivanu Zemanovou jako manželku Miloše Zemana, tehdy předsedy ČSSD. V roce 2002 se stala manželkou premiéra a v roce 2013 manželkou prezidenta. Její životní příběh má ale víc kapitol, než je funkce "profesionální manželky". Podívejte se, jak se za necelé čtvrt století Ivana Zemanová změnila. 

Ivana se narodila v roce 1965 do česko-slovenské rodiny. Její otec Pavel Bednarčík byl politický vězeň, který o tři roky později zemřel, zřejmě na následky ozáření v uranových dolech. Ivana vyrůstala na Vysočině, kde vystudovala gymnázium. V osmdesátých letech začala studovat Masarykovu univerzitu, ale studia nedokončila. Během psaní diplomové práce v roce 1990 se seznámila s o dvacet let starším prognostikem a poslancem Milošem Zemanem. A protože zaznamenala jeho veřejné postesknutí, že mu chybí sekretářka, opustila školu a začala pracovat pro něj.

Netrvalo dlouho a z pracovního vztahu se vyklubal vztah osobní. V roce 1993 Ivana otěhotněla a za Miloše Zemana se provdala. Pro něj to bylo již druhé manželství, to první s manželkou Blankou skončilo už v roce 1978 a Zeman z něj má syn Davida, který se dlouhodobě straní veřejného života. Své ano si manželé Zemanovi řekli 2. srpna 1993 na Novoměstské radnici. V roce 1994 se jim narodilo jejich jediné dítě - dcera Kateřina.

Žena premiéra a oddělené manželství

V roce 1998 a v bouřlivých časech opoziční smlouvy se z Miloše Zemana stal premiér. I když s ním Ivana absolvovala několik zahraničních návštěv a pravidelně spolu vyráželi k volbám, do veřejného života se příliš nehrnula. Z tohoto období tak existuje poměrně málo fotek a na všech figuruje budoucí první dáma spíše v pozadí.

Velký zlom v životě manželů Zemanových nastal v roce 2002. Zeman už v roce 2001 oznámil, že se nemá zájem stát se znovu premiérem a po volbách odejde do ústraní. Tak se i stalo a i když volby v roce 2002 ČSSD vyhrála, předsedou strany i premiérem se stal Vladimír Špidla. Manželé Zemanovi v té době začali žít odděleně a jejich manželství se stalo spíše formálním. Zatímco Miloš spřádal plány na svou prezidentskou kandidaturu na Vysočině, Ivana vychovávala dceru Kateřinu v pražských Stodůlkách

Ve stínu vlastní dcery

Následujících 10 let žije Ivana téměř v anonymitě. Pracuje pro Ministerstvo kultury, soukromého dovozce vín a rok působí i ve správě Pražského hradu. Na veřejnosti se manželé téměř neukazují a objevují se pouze na několika málo akcích. To vše se změní v roce 2012, kdy se začíná rozjíždět prezidentská kampaň a Ivana z preferencí vytuší, že ji čeká zcela nová a zásadní životní role.

Konec kampaně a začátek prezidentského mandátu Miloše Zemana ale rámuje jiná žena, tzv. první slečna Kateřina. Ivana se na čas ocitá ve stínu své vlastní dcery, a i když je oficiálně první dámou, média o ní píší jako o šedé myši, která se publicitě vyhýbá. V závěru roku 2013 ale vypluje na povrch skandál, když se objeví fotky zachycující prezidentskou dceru na erotické párty. Kateřina tedy natrvalo mizí ze scény a Ivana konečně nastupuje na své místo.

Od roku 2014 je jako vyměněná. Organizuje vlastní akce, sama se účastní slavnostních zahájení různých společenských událostí, navštěvuje nemocnice, školy i vojenské základny. I když si ani teď nelibuje ve strhávání pozornosti, po boku prezidenta Zemana stojí pevně. Proměna z "šedé myši" na sebevědomou první dámu byla zdárně dokončena.

Diskuse ke článku