Klimatický summit OSN v New Yorku: Aktivistka Greta Thunbergová (23. 9. 2019)

Klimatický summit OSN v New Yorku: Aktivistka Greta Thunbergová (23. 9. 2019) Zdroj: Reuters

Švédská aktivistka Greta Thunbergová dostala alternativní Nobelovu cenu

Mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová je jednou ze čtyř osobností, které byly dnes vyznamenány takzvanou alternativní Nobelovou cenou. Kromě ní letošní Cenu za správný život (Right Livelihood Award) dostal brazilský vůdce domorodého obyvatelstva Davi Kopenawa, čínská bojovnice za práva žen Kuo Ťien-mej a marocká bojovnice za lidská práva a za nezávislost území Západní Sahary Amínátú Hajdarová.

Thunbergová ocenění získala za to, že "inspirovala a zesílila požadavky naléhavého řešení klimatických změn ze strany politiků v souladu s vědeckými fakty", napsala v prohlášení nadace, která ceny uděluje. Podle nadace Thunbergová ukázala, že každý člověk má moc změnit svět.

Šestnáctiletá Greta Thunbergová začala před rokem každý pátek demonstrovat před švédským parlamentem, aby přiměla politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Inspirovala tím celosvětovou studentskou kampaň, k níž se přidaly miliony mladých lidí po celém světě. V pondělí Thunbergová vystoupila na klimatickém summitu OSN v New Yorku, kde v emotivním projevu kritizovala světové politické vůdce za jejich nečinnost, pokud jde o boj se změnami klimatu.

"Pokaždé, když dostanu nějakou cenu, nejsem vítězem já. Jsem součástí globálního hnutí školáků, mladých lidí a dospělých všech věkových skupin, kteří se rozhodli jednat na obranu naší planety," napsala Thunbergová v prohlášení zveřejněném nadací Right Livelihood. "Je to velké uznání pro Pátky pro budoucnost a klimatické stávky," dodala.

Laureáti, kteří byli vyhlášeni dnes ve Stockholmu, obdrží každý milion švédských korun (2,4 milionu Kč). Slavnostní předání cen je plánováno na 4. prosince ve Stockholmu.

Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí. Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.

Nobelovu cenu za fyziku získal "tvůrce" snímku vesmíru a objevitelé první exoplanety >>>