nahoru

Řečtí politici zavádějí v EU novou módu, kterou zneklidnili ostatní

ČTK, ref6. února 2015 • 07:00
Řecký premiér Alexis Tsipras
Řecký premiér Alexis Tsipras
• foto: 
EPA/Yoan Valat

Během prvních dnů fungování nové řecké vlády se mezi jejími představiteli a zástupci Evropské unie ukázaly rozdíly, které nevyvěraly ani tak z rozdílnosti názorů na záchranné úvěry a splátkové kalendáře, jako z velmi odlišného stylu oblékání. Napsala o tom agentura AP.

Řekům totiž nevoní tradiční obleky s kravatou, které nosí evropští politici. Téměř celý řecký kabinet, který byl jmenován minulý týden, přijal módní styl čtyřicetiletého premiéra Alexise Tsiprase. Ten vytrvale odmítá nosit kravatu, i když si jinak na sebe bere oblek.

Šéf Evropského parlamentu Martin Schulz pobaveně zatřásl Tsiprasovým otevřeným límcem, když byl minulý týden v Aténách přijat jako první z vysokých zahraničních představitelů. Francouzský ministr financí Michel Sapin udělal podobné gesto o víkendu v Paříži, když s úsměvem uchopil široký pruhovaný šátek řeckého státního tajemníka pro finanční vztahy s EU Euklida Tsakalotose a přetáhl si ho přes krk a rameno.

Italský premiér Matteo Renzi zašel ještě dál, když v úterý Tsiprasovi daroval kravatu. Řecký premiér údajně před vítěznými volbami slíbil, že si kravatu uváže, když dosáhne revize řeckých dluhů.

Chceme podat Řecku pomocnou ruku, což neznamená, že vždy souhlasíme s tím, co říkáte. Ale jsme si jisti, že se Řecko dostane z krize, a když se to stane, rádi bychom, aby (řecký) premiér nosil italskou kravatu," řekl Renzi, čímž vyvolal pobavený smích v řecké delegaci.

Pozdvižení obočí vzbudila ovšem minulý týden i řecká vládní politička Zoe Konstantopuluová, která je navržena do čela parlamentu a která se objevila na slavnostní přísaze v kanárkově žlutém kabátu v kombinaci s fuchsiovými kalhotami.

Zdaleka nejvýraznějším módním průkopníkem je ovšem v Řecku ministr financí Janis Varufakis. Tomuto třiapadesátiletému aktivnímu blogerovi s ostrým jazykem, kterého někteří viní až z arogance, se dostává v Řecku věhlasu takřka rockové hvězdy. A to jak díky oblékání ve volnočasovém stylu, tak kvůli původně konfrontačnímu stylu vůči věřitelům, upozorňuje agentura AP.

Varufakis jezdí na jednání na motorce s batohem na zádech. Nikdy nenosí kravatu, nikdy si nezastrčí košili do kalhot, často nosí sako s límcem nahoru a stále si nechává ruku v kapse, když se zdraví se zahraničními představiteli. Jeho pondělní příchod na setkání s britským ministrem financí Georgem Osbornem v Londýně vyvolal záplavu komentářů, od pozitivních po negativní. Varufakis se objevil na Downing Street v těsných černých kalhotách, tříčtvrteční černé zimní bundě a výrazné modré košili, která se mu poněkud napínala v knoflících.

"Z fototermínu na Downing Street bylo zřejmé, že jsme se stali svědky jakési módní revoluce," napsal Imogen Fox z deníku The Guardian. "Byl tam Osborne s vysoce nastavenou laťkou poté, co sám provedl revizi vlastního způsobu oblékání, s účesem Julia Caesara a s dobře padnoucím oblekem, když si potřásl rukou s mužem ve světle modré košili, hodící se spíše do pubu, a v bundě drogových dealerů ve stylu raných 90. let".

Varufakisův vzhled - a jeho počáteční střetnutí s nizozemským ministrem financí a šéfem ministrů financí eurozóny Jeroenem Dijsselbloemem z minulého týdne - jde ruku v ruce s postoji mnoha Řeků, kteří ho chválí za obnovu údajně ztracené důstojnosti v průběhu pěti let hořké finanční krize. Fanouškovská facebooková stránka s názvem "V pro Varufakise", která byla založena přes víkend, už má více než 46 000 "lajků".

Když Varufakis zamířil po návštěvě Londýna do Říma, jeho styl oblékání nezůstal u Italů bez povšimnutí. "Aténský styl," napsal do titulku s fotografií ze setkání řeckého ministra s Osbornem například přední italský deník La Repubblica. "To vypovídá o řecké touze nerespektovat žádné konvence," upozornil list.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,060
29,430
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější