nahoru

Čeští architekti soutěžili v Kanadě s ledovými iglú "na klíč". Byli úspěšní

Tomáš Tesař27. ledna 2012 • 17:59
Čeští architekti soutěžili v Kanadě s ledovými iglú "na klíč". Byli úspěšní
foto: Tomáš Tesař

Architektonické studio Mjölk z Liberce uspělo na světové soutěži Warming Huts 2012, která právě dnes vrcholí v kanadském Winnipegu. Čeští architekti zaujali porotu originální koncepcí přístřešku pro bruslaře podél nejdelšího bruslařského okruhu na světě.

 

Porotcům předložilo v prvním kole své návrhy přes 50 studií z celého světa. Realizace se dočkalo pouze pět z nich, přičemž tři byly soutěžní. Jeden tradičně navrhují studenti místní univerzity a poslední vytvořilo na přímou výzvu organizátorů světově známé studio Franka Gehryho (autora například Tančícího domu v Praze nebo slavného Guggenheim muzea ve Španělsku a držitele Pritzkerovy ceny).

 

České studio Mjölk se mezi trojici realizovaných konceptů prosadilo stavbou, která zaujala nejen organizátory, ale i kanadská a světová média. Jejich přístřešek, který připomíná iglú, postavili sami pomocí nafukovacího balonu ušitého z PVC, dále speciálně navržených sprch, a potom vody a mrazu.

 

Soutěž Warming Huts se snaží propojit svět architektury a umění. Architekti z Mjölk se o ní dozvěděli náhodou vloni koncem září. Když je pořadatelé kontaktovali se zprávou, že právě jejich projekt bude realizován, zdaleka netušili, co všechno mají ještě před sebou.

 

Klíčem k úspěchu se stal stroj, který architekti pojmenovali jako Polar Hen (Polární slepice). „Jedná se o zařízení, které se skládá z čerpadla, speciálních sprch, hadic, kompresoru a nafukovacího balonu, pomocí kterých dokážeme vyrábět ledová iglú,“ říká Vojtěch Urban z libereckého studia Mjölk. Technologie využívá tři „základní kameny“. A sice vodu, konstrukci balonu a mráz, respektive teplotu - 10 a méně stupňů Celsia.

 

Stavbě přímo na místě předcházela série testů doma v České republice, kvůli kterým se autoři museli nechat na nějaký čas doslova „zavřít“ do mrazících boxů. Přímo ve Winnipegu potom provedli realizaci poprvé naostro ve volné přírodě a v reálných podmínkách. „Při prvním pokusu jsme byli neúspěšní, protože nemrzlo tak, jak jsme potřebovali. Podruhé to vyšlo skvěle a z výsledku jsme naprosto nadšení,“ dodává Urban.

 

Složité přípravě a testování „Polární slepice“ architekti z Mjölku věnovali spoustu času. Jejich úspěch přímo v místě konání soutěže, v kanadském Winnipegu, si ale málem neužili. „Rozpočet na cestu a veškeré náklady jsou hodně vysoké. Přestože pořadatelé soutěže byli velkorysí, dostat sedmičlenný tým do Kanady bychom sami nezvládli.

 

 

Nakonec nám k úspěchu výrazně pomohli manželé Knihovi z liberecké firmy Licon, kteří se rozhodli nás v soutěži podporovat,“ upozorňuje Vojtěch Urban na jednu z mnoha překážek, které museli autoři projektu zdolat ještě před samotnou cestou do Kanady.

 

Jak se nyní ukazuje, Polární slepice snesla svým autorům cenné kontakty a dostala je do hledáčku médií. Architekti z Mjölk studia na sebe totiž upozornili nejen svou prací a technologií, kterou zvolili, ale také vizáží. Nejčastěji je lidé při prezentacích, na ulici, i na tiskových konferencích, potkávali ve speciálních, pestrobarevných oblecích proti mrazu a zimě, které používali při práci na řece

 

 

Svým originálním stylem dokázali přilákat stovky diváků a zaujali i několik celostátních televizních stanic a deníků - například kanadskou CBC, nebo populární deník Toronto Star. O cestě a úspěchu českých architektů za oceánem vzniká i dokumentární film, který připravuje režisérka Lucie Králová. Úspěšný tým architektů se vrací zpátky do Čech v neděli odpoledne. O jejich nápad mají nyní zájem i další pořadatelé, aktuálně dostali pozvání k prezentaci svého nápadu například do Finska.Klíčová slova: rxrx, tomastesarDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
21,760
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější