nahoru

Šťastný gól zlého muže

Pavel Kovář17. května 2010 • 12:39
Tomáš Řepka
Tomáš Řepka
• foto: 
ČTK

Je to brousek, z něhož jde obvykle na hřišti strach, ale takový byl odjakživa. Na tom je postavena jeho hra; respekt si získává už svým zlým pohledem. Žulový stoper Tomáš Řepka (36) má však často zkraty v chování na hřišti i mimo ně, kterým sám říká „blikance“. Kvůli jednomu takovému se předloni nechal hloupě vyloučit, a připravil tím Spartu o mistrovský titul. Tentokrát tomu bylo opačně: v sobotu dal jediný gól zápasu a zajistil svému klubu ligové prvenství. Byl to vlastně také „blikanec“, ale šťastný a v tom nejlepším slova smyslu: první gól od jeho návratu na Letnou v roce 2006; jestli se archívy nepletou.

 

Gól nesmírně důležitý, protože Sparta útočila, měla převahu, ale neměla vyložené šance a střílela nepřesně. Útočníci i záložníci byli zcela neškodní. Až po rohovém kopu naběhl Řepka a hlavou zavěsil. Je zajímavé, že hráči soupeře ho vůbec neatakovali, jako by se ho báli ... A tak obránce, jenž střelbu branek neměl nikdy v náplni práce, dal teprve svůj desátý gól v I. lize, kterou začal hrát již v sezóně 1991/92 (!). Kdyby „sváteční kanonýr“ nerozhodl takto zápas, mohli být fanoušci na Letné a u televizorů svědky obrovské blamáže: Sparta by remizovala s Teplicemi 0:0, Ostrava hrála nerozhodně v Příbrami 1:1, čímž by oba kandidáty na titul předstihl Jablonec, jenž doma porazil České Budějovice 2:0. Dva by se prali a třetí smál.

 

Nicméně při vší úctě k výkonům Ostravy či Jablonce je pro současný český fotbal nejlepším řešením to, že Sparta ligu vyhrála. I když nemá velké naděje v předkolech Ligy mistrů (stejně jako Jablonec) na to, aby se probojovala do hlavní soutěže. Avšak je to pořád Sparta, klub z hlavního města, klub s tradicí, jménem a solidním zázemím na evropské úrovni. Klub, jenž v tuzemské historii vyhrál již pětatřicátý titul. Zároveň je to mužstvo, které ze třiceti zápasů sice ani jednou neprohrálo, ale čtrnáctkrát remizovalo, čili jednooký mezi slepými král. Je to však i tým s řadou mladých hráčů a příslibem zlepšení, nedojde-li k jejich prodeji do ciziny, nezvítězí-li ekonomické hledisko nad sportovním.

 

A pokud jde o šťastlivce Řepku, ten si svou gólovou hlavičkou řekl v pravý čas o novou smlouvu. Jeho budoucnost byla prý do víkendu nejistá. Šestatřicet let a časté „blikance“ ... Mohlo to být jeho poslední vystoupení ve sparťanském kostýmu. Ale když se podaří dát šťastný gól, všechno může být rázem jinak.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější