Letenské neštěstí, amsterdamský zázrak | Reflex.cz
nahoru

Letenské neštěstí, amsterdamský zázrak

Pavel Kovář16. srpna 2007 • 14:04

Tak lze stručně hodnotit vstup dvou českých týmů do třetího předkola Ligy mistrů. Ale... kdyby sparťanský Rezek v úvodu nenastřelil tyč branky Arsenalu a slávistický Vaniak nechytil Ajaxu řadu šancí včetně penalty, Sparta mohla vyhrát, zatímco Slavia utržit debakl. Takhle sparťané, hrající hodinu výtečně, jsou s výsledkem 0:2 bez vyhlídek, ale Slavia, jíž Ajax dlouhé minuty nepůjčil míč, může po výhře 1:0 myslet na senzační postup.

Čím však oba zápasy překvapily? Především tím, že se hráči z naší ligy, jejíž úroveň často kritizujeme, mohou měřit s borci evropského formátu. Stoper Brezinský, pro něhož nebylo místo v sestavě Liberce a hostuje ve Spartě, vystřídal ještě v první půli zraněného Řepku a počínal si zcela suverénně. Prohrál snad jediný souboj... Nebo levý sparťanský obránce Kladrubský, jednadvacetiletý nováček týmu: na jeho klid a přehled byla radost pohledět. Arsenal se ujal vedení téměř paradoxně, a to po chybě zkušeného a chytře hrajícího Horvátha. Jeho přihrávku zachytil Clichy a dlouho pak postupoval s míčem, minimálně kolem dvou sparťanů. Stačilo málo, udělat taktický faul: jen do něj tělem strčit, a to ještě daleko od šestnáctky. Tím mohla akce skončit, střelci gólu Fabregasovi by už nepřihrál. Čili jistá nezkušenost, ovšem ono se to hezky říká. V té době, víc než po hodině hry, Sparta odešla kondičně, čemuž se nelze divit. Tak běhavý zápas není v naší lize nucena hrát.
Totéž platí i o Slavii v Amsterdamu, která také nebývá v tuzemských poměrech přinucena k bůhvíjakému výdeji sil. Také tady se mnozí její hráči zaskvěli na evropském fóru. Brankář Vaniak, někdejší inventář Olomouce, potvrdil své kvality a ve svých sedmatřiceti letech může být reprezentační dvojkou. Výtečně zahráli obránce Suchý a záložník Janda, jinak opory juniorských vicemistrů světa. Janda měl největší šanci a pak zařídil penaltu. I Slavia má tedy slušný základ týmu se slibnou perspektivou do dalších sezón.
Ale známe to: klubová režie ve Spartě, Slavii či jinde bývá nákladná, konta se tenčí, takže ti nejlepší borci jsou záhy na prodej...