nahoru

Mobily, mobily, hejbejte se!

JAN NOVÁK 19. února 2002 • 15:50

Představte si následující situaci: koupíte si knihu, otevřete ji na první stránce - a po jejím přečtení najdete nápis, že dál už neuvidíte ani slůvko. Důvod? Hrozí nebezpečí, že si knihu nejen sami přečtete, ale dáte ji číst také manželce, dětem a kamarádům, a to samozřejmě poškodí autora, vydav a tele, výrobce papíru a bůhví koho ještě. Ty všechny svým nemravným jednáním zbavíte jejich nezadatelného práv a mít z díla zisk.

Životnost mobilního telefonu je (navzdory cenám) jen o trochu delší než životnost konzervy lančmítu, a tak i na mne bohužel zase dolehla potřeba koupit nový přístroj. Oproti mé předchozí akci tohoto druhu bylo tentokrát zřetelněji vidět, jak mobilní telefonie směřuje do pekla nasycenosti trhu: obchody plné telefonů jaksi postrádaly kupující.
Až na jeden krámek. V tom podniku to opravdu žilo - mladí lidé se tlačili u výlohy i v pultu, zboží šlo z ruky do ruky, prodavači se nestačili otáčet. Proč - to jsem pochopil, teprve když jsem o jeden přístroj projevil zájem a vzápětí se podivil, že v balení chybí nejen návod, ale i polovina příslušenství. Ano, byl jsem v bazaru.
Asi jsem opravdu trochu natvrdlý. Jenže když oni tam měli za výlohou ty nejnovější modely, které se leskly, jako kdyby právě vypadly z výrobní linky (nebo z čeho to mobily vlastně vypadávají). Nějak se mi prostě nechtělo věřit, že by tolik lidí koupilo drahý mobil a obratem ruky jej pro dalo s několikatisícovou ztrátou do onoho bohulibého obchůdku.
Teprve pak jsem si vzpomněl na přístroj, který nedávno ukradli mé dceři, na zázračně výhodné nabídky koupě, na údaje o procentech zcizených mobilů, na party mladistvých, jež si z toho udělaly dobrý byznys, a na jiné (nejen mladistvé), kterým není proti mysli si takový přístroj koupit. Nejen navzdory tomu, že vědí o jeho původu, ale často i navzdory tomu, že mnozí z nich sami touto cestou o mobil přišli třeba i několikrát.
Vlastně je to takový hezký český koloběh. Přístroj je jednou oficiálně (a snad i zdaněně) dovezen a prodán, poté však ještě několikrát ukraden a znovu prodán (předpokládám, že tentokrát už nezdaněně). Pro spěch z toho má mnohem víc lidí, než je tomu v hloupě spořádaných ekonomikách takzvaných vyspělých zemí - a ještě odpadne potřeba platit úředníky, kteří příjmy z daní pře rozdělují. A pokud si snad řeknete, že na škodě je uživatel, dovolím si oponovat: alespoň má důvod si pořizovat stále nové a nejmódnější mobily, přičemž zloděj jej zbavil potřeby činit si výčitky svědomí za hýřivost - bez mobilu přece být nemůže!
Ostatně oči zákazníků v onom krámku rozzářeně a dychtivě hledící na defilé ukradeného zboží nesvědčily o tom, že by si tito pěšáci ve hře "Mobily, mobily, hejbejte se!" připadali jako poškození.

JAN NOVÁK


Kurzy měn
25,300
20,490
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře