nahoru

Ve zkušebně

Pavel Svoboda 23. září 2005 • 15:31

KATHARINA SCHMITTOVÁ, STUDENTKA 5. ROČNÍKU ČINOHERNÍ REŽIE DAMU, DIVADLO DISK

Se studenty 4. ročníku činoherního herectví zkouším hru Západní přístav Francouze Bernarda-Marie Kolte` se. Je to krásný nepsychologický text o životě ve velkoměstě. Zajímá mě tematicky i formálně.
Kolte` s byl podle mého jedním z největších dramatiků druhé poloviny 20. století. V jeho textech se setkává

naprosto věcný pohled na svět a forma francouzského rétorického divadla s důrazem na slovní jednání. Zajímá mě jazyk jeho textů, jejich stavba a hudebnost a to, že při psaní vycházel z prostorů, ve kterých se jejich děj odehrává. Platí to i pro Západní přístav.
V roce 1981 strávil Kolte`s několik nocí v opuštěném newyorském hangáru. Na základě tohoto zážitku napsal Západní přístav. Chtěl popsat místo, jež viděl a které potenciálně obsahovalo něco, co mohl nebo chtěl vyprávět. Na začátku textu tedy nestála zápletka nebo postavy, ale prázdný hangár. Prostor děje Západního přístavu přitom funguje i jako obraz. Hlavním tématem hry je snaha postav naplnit své touhy. Toto téma vychází ze samotného prostoru. Hangár je místo, kde se skladuje zboží. Opuštěný a prázdný hangár postrádá smysl; je to místo, které bylo kdysi vytvořeno, aby plnilo jistý účel. V současnosti ho však neplní. Hangár je nenaplněný stejně tak jako touhy většiny postav.
Hru uvádíme jako českou premiéru v překladu Daniely Jobertové. Je to druhá ze čtyř inscenací letošního ročníku katedry činohry DAMU v DISK. Premiéra: 29. září 2005.

Pavel Svoboda


Kurzy měn
25,260
20,450
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře