nahoru

Zruště fotbal!

Jiří X. Doležal 19. listopadu 2003 • 13:39

O fotbalovém utkání SPARTA AC SPARTA PRAHA - FC BANYK OSTRAV A, jak stálo na vstupence s logem Sparty, jsem se rozhodl napsat, neboť mne fotbal skutečně nezajímá. Jako člověk, který bydlí nedaleko Letné, však musím opakovaně snášet fotbalu přidružený opruz, všechna omezení, jež běžnému občanu pořádání fotbalových utkání ve městech způsobuje.

Data: V den, kdy kluby Sparta AC Sparta Praha a FC Baník Ostrava soutěžily o nějaký sportovní titul, jehož název neznám, diváci zcela přeplnili metro na trase A - ve směru z centra vlaky stavěly až na Hradčanské, kde oni vystupovali. Policie v sobotu ráno uzavřela pro auta blízké okolí sparťanského stadiónu. Od 8.00 do 18.00 bylo provedeno dopravní omezení v ulicích U Sparty, Na výšinách, Jana Zajíce, Nad Královskou oborou a Milady Horákové. Pro běžného občana byla dvě hodiny před zápasem a hodinu po něm Letná prakticky neprůjezdná autem, metrem byla před zápasem nezvládnutelná levobřežní část trasy A i jakákoliv tramvaj mezi Strossmayerovým náměstím a Hradčanskou. Tento opruz Pražanům nezaplatil nikdo.

Foto
Mimořádný vlak pro fanoušky vypravený z Ostravy a zpět - 14 vozů, to je asi 800 běžných míst (skutečná kapacita nacpaného vlaku mnohem vyšší), platily České dráhy. Mimořádná bezpečnostní opatření, stovky policistů doprovázejících hooligans (v době uzávěrky tohoto textu nejsou ještě zveřejněna čísla o nasazených policejních silách a ceně celé akce), desítky policejních aut, policejních psů i koní - to jsme platili my všichni, i ti, jež fotbal nezajímá, z daní. Lístek, který si platili diváci, stál šedesát korun. Vlak neplatili, k nim průvodčí nevleze. Tož nás jistě za ty peníze potěší, že padl divácký ligový rekord 21. století na pražské Letné. Na zápas Baník- -Sparta přišli 20 032 diváci! A výsledek byl 1:1, takže se bohužel nepozná, kdo z těch dvou líp hraje fotbal.

ČEKÁNÍ NA (G)O(D)OTA
Správně by výše vzhledem ke slovníku fans FCB mělo být v závorkách písmeno K, ale papír všechno nesnese. Tak alespoň jeden z chorálů baníkovců: My jsme vrazi z FCB, nosíme vždy u sebe lítací dlaždice, bejzbolky a palice. To je pěkná směsice. A to všechno protože policajty na nože zabijeme zakrátko to sparťanské zvířátko. I letenské holátko. Sobota dopoledne. Čekali jsme na dejvickém nádraží na speciální vlak z Ostravy spolu s asi deseti novináři, padesáti dříve do Prahy přišedšími baníkovci a necelými šesti sty policisty včetně těžkooděnců (čísla odhadem). První hlášení nádražního rozhlasu: Vlak bude mít padesát minut zpoždění. To přijel do Libně ... Dejvice připomínaly mrtvou zónu - Dejvická třída vyklizená od jindy zde parkujících aut, hospody v okolí až na výjimky zavřené. Vlak měl přijet před jedenáctou, zápas začínal v půl třetí, ve čtvrti panoval strach, co mezitím fanoušci vyvedou.
Foto
V jedné z mála otevřených restaurací skupina baníkovců. Nechal jsem se od nich do alba vyfotografovat s kulichem a šálou Baník, pak se jejich moravská náruč družnosti otevřela dokořán a já zjišťoval, že jaksi "po jednom" jsou oni nebezpeční baníkovci až na tu vasrpolštinu normální prostí kluci - a to přesto, že už byli docela ožralí. Nebyli to hooligans, byli jen velmi snadno manipulovatelní. Co udělají v davu? Za čtyřicet minut na nádraží nehlásili další zpoždění, ale zato chrastilo v policejních vysílačkách. Poté ony stovky mužů v černých uniformách či krytech dělajících z nich robocopy s dusotem klusaly k desítkám policejních aut, autobusů a antonů, ve spěchu do nich naskákaly a s vytím sirén odjížděly do Libně. Tam fanoušci totiž proti plánu vystoupili.

UŽ JSOU TADY!
Dopil jsem kávu s baníkovci a byl čas vyrazit - fans ze zvláštního vlaku se přiblížili k Hradčanské. Metro bylo pro ostatní cestující vyřazeno z provozu. Vystoupili z vlaků mezi dvě černé zdi těžkooděnců - a chovali se, jak jim zbývalo. Drželi hubu a krok. Prošli vestibulem do mlčícího černého hustého kruhu mužů v brnění, s
Foto
tonfami v rukou a přilbami na hlavách. Fanoušci drželi hubu a krok dál. Vyšli po jednom ze schodišť ven z metra na vylidněnou třídu Milady Horákové, a jak se jim jedna prosklená zastávka zdála dost daleko od policistů, jeden z nich do ní uhodil. Nerozbil sklo, a okamžitě bylo uniforem na místě snad dvacet.
Takže podruhé už si nebouchl a zastávka zůstala celá. Pak dav sevřený kordónem policistů v brnění pochodoval na letenský stadión a bylo jasné, že vyvede přesně to, co mu policie dovolí vyvést.
Nedovolila mu nic. Nasazení stejně působivé policejní síly jsem viděl naposledy při zasedání NATO. Byli profesionální. Takto eskortovali skupiny skandujících: "Pražské kurvy! Sparta! Sparta! Buzerantů parta!" jednu po druhé, jak metrem přijížděly, až na sportoviště. Zatím jsem se nezmínil o fanoušcích domácí Sparty. Domácí vyvádějí až po střetnutí, pokud neskončí nevalnou plichtou jako to naše. Teprve potom vytvoří dav. Nebyli proto v sobotu k vidění. Cituji však výrok nazisparťana na jednom z webů: Vzdyt MY jsme lepsi nez nejaka nezamestnana podvizivena a dementni chatra z Zidova, Ostravska! Jsou prostě stejní. Když
Foto
zápas skončil, neměl nikdo co oslavovat a Ostraváky pustili ze stadiónu, aby tak tak stihli vlak nazpět. Dav se nevytvořil. Pražané již nebyli ani zdaleka tak omezeni jako odpoledne, ale úplný klid před šestou nebyl.

ZAKAŽTE TO!
Hraní fotbalu je samozřejmě legitimní. Pořádání fotbalových utkání ve městech však v současné době prokazatelně: - koncentruje násilnické živly (byť netvoří většinu diváků) - ohrožuje veřejný pořádek, obtěžuje občany města, kde se utkání pořádá - koncentruje rasistické živly - ohrožuje veřejnou bezpečnost permanentní hrozbou vzniku agresívního davu před zahájením utkání a po jeho ukončení. To vše samozřejmě platí daňový poplatník, kterého většinou kopaná nezajímá. Proto je třeba do doby, než si fotbalové kluby tyto věci vyřeší a jejich sportovní akce přestanou vyvolávat potřebu masívních policejních manévrů, podobná utkání na území měst a obcí jednoduše zakázat.
FotoFotoFotoFotoKurzy měn
25,290
20,530
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře