nahoru

Děti školkou až moc povinné

Tereza Boehmová 27. září 2017 • 00:15

Rodiče v těchto dnech na internetových fórech i mimo ně řeší nově zavedenou povinnou docházku předškoláků ve školce. Ukázalo se totiž, že každá školka se s novelou školského zákona platnou od letošního září vyrovnala po svém.

Se zavedením povinné docházky předškoláků totiž některé školky změnily a zpřísnily školní (školkový) řád a s ním i systém omlouvání dětí. Přestože novela zákona nic takového striktně nenařizuje a nechává stanovení postupu na konkrétním zařízení, část školek rozdala omluvné listy – podobně, jako je mají děti třeba ve školách –, a někde dokonce po rodičích školky začaly požadovat po delší než třídenní soustavné absenci potvrzení od doktora.

Řada rodičů to považuje za přehnaně svazující a otravné. Během školky si mohli – samozřejmě po domluvě – nechat dítě občas jen tak doma, když třeba měli náhodou volno z práce a mohli se mu věnovat nebo mohli vzít děti třeba na hory mimo plné termíny jarních prázdnin či poslat na týden k babičce. To na některých školkách u předškoláků už tak snadno neprojde. S povinným psaním omluvenek od lékaře to je také složité. Doktoři až na výjimky běžné omluvenky lehčích nemocí ani nevydávají. Omluvy týdenních i delších onemocnění byly (a jsou i ve škole) v kompetenci rodičů.

Proč část školek zpřísnila pravidla? A jinde naopak zůstali vstřícní a nic zásadního nemění? Někde si zřejmě jen po svém vyložili školský zákon a stali se doslova papežštější než papež. Vedení těchto školek se hájí i tím, že se tak jen snaží přimět některé problémové rodiny, jež docházku zcela zanedbávají, aby alespoň poslední rok měli předškoláci čas se na přechod do školy připravit soustavně. Kolik však takových rodin je a zda to skutečně bude fungovat, je otázka.

Maminky, které se obrátily telefonicky na ministerstvo školství, odbor předškolního vzdělávání, se naopak dozvěděly, že v zákoně není uveden žádný počet dní a hodin, kolik dítě musí ve školce být, popřípadě kolik hodin by bylo již alarmující, a že jsou naopak vstřícní ke vztahu dítěte a rodiny.

Možná by stálo za to, pokusit se ředitelkám těch školek, jež vzaly zákon až moc do svých rukou a vytvořily příliš přísná pravidla, vysvětlit, že čas dobrovolně strávený s dítětem, které ještě nenavštěvuje školu, je vzácný a neopakovatelný a je třeba si ho užívat. Nějakou týdenní absenci ve školce tu a tam jistě dítě hravě dohoní. Netřeba rodiče obtěžovat nadbytečnou agendou a běháním po doktorech.

Autorka je publicistka

Tereza Boehmová


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,250
20,450
28,640
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře