nahoru

Strojník literatury

Petr Minařík 24. března 2016 • 00:15
Petr Minařík
Petr Minařík
• foto: 
Archív

Praha má neobvyklé štěstí na radní, jimž byl do péče svěřen resort kultury. Legendárním je bezesporu radní za ODS Richter, který se rozhodl zreformovat pražskou divadelní síť. Kulturu dostal na starost zřejmě proto, že jinde už bylo obsazeno. Anebo že se mimo radnici zabývá podnikáním s luxusní módou, což mohlo jemu a jeho stranickým kolegům připadat velmi blízko, a že se v tom tedy asi najde. Pražská divadla radního Richtra sice přežila, ale jeho nápady na likvidaci scénického umění v hlavním městě mu jistě zajistí nesmrtelnost.

Jiný radní pro kulturu v Praze, pro změnu za lidovce, jelikož rybník politických géniů je neobvykle pluralitní, Jan Wolf, má v hledáčku svého zájmu literaturu. Souvisí to asi s tím, že je absolventem střední průmyslové školy strojnické. Wolf na otázku, proč hlavní město přestalo buď zcela, anebo výrazně méně podporovat klíčové literární podniky (Magnesia Litera, Svět knihy, Pražský festival spisovatelů, kavárna Fra…), odpověděl vpravdě kafkovsky: „Nebudu financovat něčí soukromé zájmy, město není od toho, aby sanovalo spisovatele.“

Jistěže není vůbec podstatné, co si o divadle myslel někdejší radní Richter a co o literatuře povídá radní Wolf. Když si někdo říhne u svátečního oběda, přispěchá na pomoc Ladislav Špaček, aby nás poučil, že nejlepší je tvářit se, že opravdu nic se nestalo. To je jasné. Ale jak se ti lidé vůbec dostali do svých funkcí?

Věřím, že Jan Wolf se dostal ke kultuře omylem, že to nechtěl a že ho k tomu straníci donutili, že to bylo v nějakém vyšším lidoveckém zájmu. A proto bych rád apeloval, aby panu Wolfovi svěřili jiný odpovědný úkol, například stravovací režim partnerské pandy z Číny. Ale vím, že to je zbytečné, protože radní jsou moudří, a když píšu tyto řádky, tak pan Wolf už pustil literaturu k vodě a vesele si mašíruje mezi výběhy pražské zoo.

Petr Minařík


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,860
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře