Senátní volby Teplice: Kubera počtvrté senátorem? Kdo ho může porazit? | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Primátor Teplic Kubera sahá po čtvrtém mandátu v řadě. Kdo ho může porazit?

Petr Sokol8. září 2018 • 12:30
Senátní volby Teplice 2018: Kandidáti na senátora
• video: 
Martin Bartkovský

Senátní obvod číslo 32 se sídlem v Teplicích tvoří všech 34 obcí okresu Teplice. Volebně je teplický volební obvod zajímavou výjimkou. Leží sice v tradičně levicovém a protestně laděném Ústeckém kraji, ale po drtivou většinu existence novodobého českého Senátu ho v horní komoře parlamentu reprezentuje senátor s pravicovou politickou orientací. Senátní volby jsou zde totiž od roku 1996 hlavně o jednom jediném muži – současném teplickém primátorovi a členovi ODS Jaroslavu Kuberovi.

Do letošních voleb jde za Teplice do boje devítka kandidátů: Jaroslav Kubera (ODS), František Šedlbauer (TOP 09), Tomáš Zíka (KSČM), Ivan Vinický (ČSSD), Zdeněk Bergman (SEN 21), Jan Zahradníček (SPD), Terezie Holovská (SPOZ), Eugen Sigismund Freimann (Rozumní) a Josef Barta (Občané ČR).

Jaroslav Kubera

Fenomén teplické politiky Jaroslav Kubera se stal starostou severočeského lázeňského města poprvé v roce 1994 a od té doby starostovské a posléze primátorské křeslo obhájil ještě pětkrát.

Podobně úspěšná je i jeho kariéra senátorská. Kubera se dosud zúčastnil všech senátorských voleb, které se od roku 1996 v obvodě konaly. Hned napoprvé při premiérových senátních volbách v roce 1996 utrpěl výjimečnou politickou prohru, když v druhém kole prohrál se sociálním demokratem Jaroslavem Musialem.

Pak už ovšem nastoupila senátní éra Jaroslava Kubery, který napodruhé mandát v Senátu získal v roce 2000 a obhajoval každých dalších šest let. Letos se tedy pokusí o zisk již čtvrtého senátního mandátu v řadě, což se dosud podařilo pouze aktuálnímu předsedovi Senátu za ČSSD Milanu Štěchovi ve volebním obvodě Pelhřimov.

Kubera, který se Štěchem jako úřadující místopředseda horní komory zasedá ve vedení Senátu, může v případě úspěšné obhajoby vydržet v horní komoře parlamentu celých 24 let, což zatím kromě Štěcha dokázali jen Kuberovi spolustraníci Přemysl Sobotka (Liberecko) a Pavel Eybert (Táborsko).

Komunisté

Dodejme, že od roku 2000 byl soupeřem Jaroslava Kubery v druhém kole vždy kandidát komunistů (dvakrát současný hejtman Ústeckého kraje za KSČM Oldřich Bubeníček). To potvrzuje fakt, že obvod je levicový. Politická osobnost teplického primátora však vychyluje jeho politickou charakteristiku k pravicové ODS.

Bez babišovců

Kuberu, který letos kandiduje i jako jednička teplické komunální kandidátky ODS, se pokusí sesadit osmička rivalů. Trochu překvapivě mezi nimi chybí kandidát hnutí, které zde loni vyhrálo sněmovní volby s úctyhodnými 38 procenty – Babišovo ANO, jehož místní funkcionáři si vyhodnotili, že Kuberovi nemá smysl stavět protikandidáta.

Papírově nejsilnějším protikandidátem teplického primátora by proto mohl být zástupce komunistů a místostarosta Dubí Tomáš Zíka, který ale může doplatit na oslabení KSČM v okrese v posledních sněmovních volbách. Totéž ale platí i pro dalšího levicového kandidáta – starostu dvoutisícových Bystřan Ivana Vinického za ČSSD.

Dvě nepolitické osobnosti

Roli černých koňů v boji o pozici hlavního Kuberova vyzyvatele proto mohou sehrát dvě v Teplicích známé osobnosti veřejného života. Za TOP 09 jako nezávislý kandiduje šéf místního prvoligového klubu FK Teplice Pavel Šedlbauer, kterého lidé v obvodě znají také jeho bývalého ředitele zdejší sklářské firmy vzešlé z bývalého Sklounionu. Šedlbauera oficiálně nepodpořili STAN ani lidovci, ale v obvodě tyto strany vlastního kandidáta nemají.

Druhou v Teplicích výraznou mimopolitickou osobností, která chce nyní získat senátorské křeslo, je ředitel místního gymnázia Zdeněk Bergman. Kandidát navržený hnutím senátora Václava Lásky Senátor 21 se stal i celostátně známým, když se na „jeho“ gymnáziu odehrál spor o nošení šátku jedné z muslimských studentek. Bergmana podporují i Zelení, kteří zasedají s hnutím Senátor 21 v jednom senátním klubu.

Bez šance nemusí být ani kandidát strany, která zde v loňských sněmovních volbách skončila druhá – Okamurova SPD – Jan Zahradníček z Duchcova.

Alchymistka i velmistr

Další kandidáti jsou již méně známí a zastupují malé neparlamentní strany. Vyniká mezi nimi ovšem alchymistka, bývalá místostarosta Prahy 8 Terezie Holovská, která se pokoušela již letos v zimě o zisk senátorského křesla v doplňovacích volbách na Trutnovsku a pokoušela se neúspěšně dostat i do poslední prezidentské volby. Holovská, která se podle vlastních slov vedle provozování klubu Mlsná tygřice živí také jako alchymistka, v Teplicích kandiduje za zemanovce.

Málo známá strana Občané České republiky vybrala pro kandidaturu na Teplicku svého předsedu a autora konceptu „hodnotové ekonomiky“ Josefa Bartu, Rozumní Petra Hanniga pak Eugena Sigismunda Freimanna – bývalého pravoslavného kněze a velmistra neoficiálního Rytířského řádu svatého Konstantina a Heleny v českých zemích, do nějž podle médií v minulosti vstoupili i třeba dnešní poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna nebo exministr za ODS Aleš Řebíček.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější