nahoru
Senátní volby 2018 - 2. kolo
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ODS
9
33,33 %
0 hlasů
STAN
3
11,11 %
0 hlasů
NK
3
11,11 %
0 hlasů
KDU-ČSL
2
7,41 %
0 hlasů
SEN 21
1
3,70 %
0 hlasů
KDU+Z+ST…
1
3,70 %
0 hlasů

Údaje pro celou ČR

Volby do Senátu: Senátorem za Vsetín bude téměř určitě znovu Čunek. Ustoupilo mu i Babišovo ANO

Petr Sokol9. září 2018 • 10:00
1080p720p360p
Senátní volby Vsetín 2018: Kandidáti na senátora
• video: 
Martin Bartkovský

Volební obvod číslo 77 se sídlem ve Vsetíně zahrnuje drtivou většinu okresu Vsetín. Volit se ovšem nyní nebude v šesti obcích na jihu tohoto okresu, protože tato oblast kolem Horní Lidče a Lidečka patří k volebnímu obvodu Zlín, kde se v doplňovacích volbách volilo už na jaře.

Do voleb jde na Vsetínsku letos jen šest kandidátů, což obvod řadí mezi trojici obvodů s nejnižším počtem uchazečů o senátorský mandát v tomto roce. Kandidují: Dáša Bazalková (KSČM), Jiří Čunek (KDU-ČSL), Zbyněk Fojtíček (ODS), Petr Kořenek (ČSSD), Radek Vraj (SPD) a Miroslav Koňařík (nezávislý kandidát).

Od ODS k Čunkovi

Vsetínsko bylo v 90. letech baštou ODS a okresem s nejsilnějším výsledkem pro „modré“ z moravských venkovských okresů, což bylo tehdy přičítáno zdejší protestantské tradici, která zde měla oslabovat výsledky spíše katolické KDU-ČSL.

Původní zdejší síla ODS se odrazila i v prvních senátních volbách, když zde v druhém kole vyhrál její kandidát Vladimír Oplt nad svým sociálnědemokratickým soupeřem. Oplt ovšem po čtyřech letech svůj mandát nedokázal obhájit, když se stal jednou z prvních politických obětí přeměny Zlínského kraje v největší baštu různých nezávislých a regionálních uskupení a nezávislých kandidátů.

Právě nezávislý kandidát Jaroslav Kubín se stal v roce 2000 druhým zdejším senátorem, když Oplta porazil v druhém kole. Na tradičně antikomunistickém Valašsku tedy vyhrál poslední komunistický starosta (přesněji předseda národního výboru) Rožnova pod Radhoštěm. Kubín byl totiž funkcionářem předlistopadové KSČ.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Valašský senátní fenomén

Po šesti letech ovšem Kubín již mandát neobhajoval, a otevřel tak dveře senátnímu nástupu vsetínského politického fenoménu – Jiřímu Čunkovi. Vsetínský starosta, který se „proslavil“ odstěhováním části místních Romů mimo město, se poprvé stal senátorem v roce 2006, kdy už v prvním kole získal 44 % a v druhém lehce porazil soupeře z ODS.

Čunka tento triumf katapultoval do celostátní politiky, kde se stal dokonce předsedou KDU-ČSL a vicepremiérem v druhé Topolánkově vládě. Po aféře sice z celostátní vrcholné politiky postupně odešel, ale voliči na Vsetínsku mu zůstali věrní. V roce 2012 obhájil senátorský post, když mu jen necelých tisíc hlasů chybělo k výhře hned v prvním kole, v němž získal 47 procent. V druhém si lehce poradil s protikandidátem z ČSSD, když od voličů obdržel 72 % hlasů. Následně se vrátil i do funkce vsetínského starosty a před dvěma lety přidal i křeslo hejtmana Zlínského kraje.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Obhajoba s málo soupeři

Jiří Čunek bude o mandát usilovat i potřetí v řadě. Z cesty mu ustoupilo hned několik stran, které nenominovaly žádného kandidáta. V případě ANO se spekuluje o tom, že to je reakce babišovců na vstřícný postup senátora a hejtmana ke spolupráci jeho lidovců s hnutím ANO, čímž se odlišuje od zbytku své strany. ANO ovšem jako důvod vlastní nekandidatury na Vsetínsku zmiňuje fakt, že nemá v celém Zlínském kraji dostatek vhodných osobností, takže nestaví kandidáta ani v druhém obvodu v kraji, kde se letos volí.

Protikandidáta nebude mít Čunek ani z hnutí STAN, s nímž spoluvládne v krajské koalici a které ho pro senátní volby oficiálně podpořilo. Na volebních lístcích bude navíc chybět i kandidát TOP 09 či Pirátů.

Vlastního kandidáta naopak bude mít ODS, která nominovala starostu tisícihlavé obce Bystřička Zbyňka Fojtíčka. Sociální demokraté jdou do voleb s vsetínským zastupitelem a bývalým poslancem Petrem Kořenkem. Komunisté staví zastupitelku obce Branky Dášu Bazalkovou a Okamurova SPD bývalého úspěšného dostihového trenéra Radka Vraje.

Potřebných tisíc podpisů pro nezávislou kandidaturu získal také starosta Velkých Karlovic, které mají přibližně dva a půl tisíce obyvatel, Miroslav Koňařík. Vzhledem ke všemu uvedeného zůstává Jiří Čunek velkým favoritem na senátní obhajobu.

Volby do Senátu: Bude příští předseda Senátu z Náchoda? Bělobrádek versus generál…
Dumas v Čechách: Unikátní nálezy rukopisů z Kynžvartu zůstávaly dlouho stranou pozornosti

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,940
29,290
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější