Senátní volby Náchod: Bělobrádek, nebo Červíček? Těžké váhy v baště pravice | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Bude příští předseda Senátu z Náchoda? Bělobrádek versus generál Červíček a černý kůň z ANO

Petr Sokol10. září 2018 • 08:10
Senátní volby Náchod 2018: Kandidáti do Senátu
• video: 
Martin Bartkovský

Volební obvod číslo 47 se sídlem v Náchodě je tvořen 97 obcemi většiny okresu Náchod a severní částí okresu Hradec Králové, do které patří například Třebechovice pod Orebem. Nepatří do něj naopak 6 obcí severní části Náchodska, která leží kolem Teplic nad Metují, protože tyto obce patří k senátnímu obvodu Trutnov a volilo se tu letos v zimě v doplňovacích volbách.

O senátorský mandát se tu tentokrát uchází jen šest kandidátů, což je vůbec nejméně v celé republice (společně se Šumperskem a Vsetínskem). Do boje jdou Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Miroslav Brát (ČSSD), Martin Červíček (ODS), Petr Koleta (ANO), Soňa Marková (KSČM) a Andrea Pajgerová (SPD).

Pravicová bašta

Do minulých voleb v roce 2012 bylo Náchodsko typickým pravicovým senátním obvodem. Od roku 1996 zde vždy senátní volby vyhrávali kandidáti pravice nebo pravého středu. V obvodě, který byl v 90. letech snad největší baštou ODS a pravice vůbec na českém venkově, logicky při prvních senátních volbách v roce 1996 vyhrál kandidát občanských demokratů – zastupitel z Jaroměře a bývalý člen KDS Miloslav Müller.

Ten však při sarajevském rozkolu v ODS přestoupil do Unie svobody a mandát znovu neobhajoval. Senátorem se v roce 2000 stal jeho spolustraník z US a starosta české Skalice Petr Fejfar, když porazil v druhém kole kandidáta ODS. Občanským demokratům se ale po dalších šesti letech povedla odveta a Fejfar tentokrát prohrál v druhém kole s Petrem Pakostou. I s ním je ale spojena radikální proměna politického profilu senátního obvodu při posledních volbách v roce 2012.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Pravicová havárie

Do nich totiž platilo, že v druhém kole se na Náchodsku vždy v senátních volbách utkávají kandidáti ODS a jiného středopravého subjektu (US či KDU-ČSL). V roce 2012 těmto silám celostátně příliš nepřála politická nálada, ale na Náchodsku měla místní volební tradice stačit na úspěch. Opak byl pravdou.

Do voleb tehdy šlo 9 nelevicových kandidátů z celkového počtu 11. Funkci sice obhajoval Petr Pakosta, ale již ne v barvách ODS. Do hry dokonce vstoupil i dřívější senátor Fejfar. V prvním kole pravicově-středová šestice získala dohromady přes 54 % hlasů, ale nikdo z nich kvůli rozdrobenosti nepostoupil do druhého kola, kde se v bývalé pravicové baště utkal kandidát ČSSD s komunistkou Soňou Markovou, když dohromady v prvním kole nezískali ani třetinu hlasů. Z boje vyšel úspěšněji tehdejší hejtman za sociální demokraty Lubomír Franc z Broumova.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Pátý senátor v pátých volbách

Už teď před volbami je ovšem jisté, že Náchodsko bude mít při pátých senátních volbách v pořadí pátého senátora. Franc totiž svůj mandát neobhajuje a jako „oranžový“ kandidát ho nahradí místostarosta Náchoda Miroslav Brát. Ten ovšem bude mít co dělat, aby tradičně pravicový obvod udržel pro svou stranu.

Hlavními soupeři totiž budou kandidáti stran, které zde před „výbuchem“ roku 2012 většinou postupovali do druhého kola – ODS a KDU-ČSL. Obě tradiční strany totiž do senátního klání nasadily opravdu těžké váhy.

Dumas v Čechách: Unikátní nálezy rukopisů z Kynžvartu zůstávaly dlouho stranou pozornosti

Souboj těžkých vah: Bělobrádek versus Červíček

Lidovci nominovali poslance a stranického předsedu Pavla Bělobrádka, který je zároveň krajským a městským zastupitelem. O Bělobrádkovi se dokonce spekuluje jako o možném kandidátovi na předsedu Senátu, pokud bude do horní komory zvolen a KDU-ČSL zároveň uspěje ve své snaze stát se po volbách nejsilnějším senátním klubem. Bělobrádka by ve volbách měly podpořit i TOP 09 a STAN, které nestaví na Náchodsku vlastního kandidáta. Bez kandidáta zde zůstanou i Piráti.

Tento možný postup se ale pokusí v barvách občanských demokratů zastavit náměstek hejtmana, bývalý policejní prezident a generál ve výslužbě Martin Červíček, který také pochází z Náchoda.

Naopak mnohem méně známého kandidáta nasazuje hnutí ANO, které i na Náchodsku v loňských sněmovních volbách skončilo na prvním místě. Bude jím živnostník, krajský zastupitel a člen zastupitelstva v Hronově Petr Koleta.

Komunisté opět nasazují neúspěšnou finalistku voleb z roku 2012 a bývalou poslankyni Soňu Markovou. Poslední kandidátkou v obvodě, kde do voleb své nominanty postavili pouze parlamentní strany, a to ještě ne všechny, bude zástupkyně Okamurovy SPD – ekonomka Andrea Pajgerová.

Petr Šabach: Chybí vám fyzická práce, žijete v nerovnováze, říkával studentům tvůrčího …
Škoda Favorit: Vývoj dozorovaný StB, spolupráce s kapitalistickou cizinou a tři…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější