Senátní volby Sokolov: Kandidáti a popis převážně levicového obvodu | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Představujeme Sokolov, převážně levicový obvod s přelétavými voliči

Petr Sokol6. září 2018 • 13:10
Senátní volby Sokolov 2018: Kandidáti na senátora
• video: 
Martin Bartkovský

Sokolov je senátní obvod s letos nejnižším číslem. Obvod číslo 2 se celý nachází v Karlovarském kraji, ale zasahuje do všech tří jeho okresů. Patří do něj totiž celý okres Sokolov, z okresu Cheb potom oblast Mariánskolázeňská a navíc dvě obce z okresu Karlovy Vary, z nichž tou větší je město Toužim.

Kdo na Sokolovsku kandiduje? Jan Picka (ČSSD), Renata Oulehlová (ANO), Eva Valjentová (KSČM), Petr Nimrichter (SPD), Miroslav Balatka (STAN s podporou TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů), Josef Zickler (Řád národa), Jaroslav Pochman (KAN), Jan Teplík (Česká suverenita) a Jiří Korbel (nezávislý).

Sokolov: Levicový, ale přebíhavý obvod

Historicky se jedná o obvod spíše levicový, i když senátní volby zde většinou kopírovaly celostátní trendy. Levicovost obvodu potvrdila výhra Jiřího Vyvadila (tehdy kandidáta ČSSD) v historicky prvních senátních volbách v roce 1996. Podruhé se zde volilo po čtyřech letech v roce 2000 a Sokolovsko dalo hlas kandidátovi tehdejší Čtyřkoalice (jmenovitě Unie svobody) a starostovi Lokte Janu Hadravovi, který patřil k uskupení slavícímu v tehdejších volbách celostátně výrazný úspěch.

Za dalších šest let Sokolovsko patřilo do modré vlny z podzimu 2006 a senátorský post získala ODS díky Pavlu Čáslavovi. Stávajícím senátorem je ovšem sociální demokrat Zdeněk Berka, který v roce 2012 kandidoval z pozice sokolovského starosty. Berka ale už mandát obhajovat nebude, protože v jeho straně převážilo rozhodnutí, že větší šance bude mít v dresu sociální demokracie Berkův nástupce v čele sokolovské radnice – Jan Picka.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Bašta ANO

Senátorský mandát bude sokolovský starosta Picka pro ČSSD obhajovat zřejmě hlavně proti kandidátce hnutí ANO, které zde v loňských sněmovních volbách bodovalo velmi nadprůměrně (se ziskem 37 %) a druhou nejsilnější stranu v pořadí (SPD) předstihlo o více než 24 procent. Babišovci do voleb vysílají sokolovskou místostarostku Renatu Oulehlovou, která se jeví papírově jako největší favoritka voleb.

Společný kandidát středopravice

Bez šancí by neměla být ani kandidátka komunistů Eva Valjentová, která kandiduje z pozice krajské zastupitelky, ale v minulosti vykonávala i funkci 1. náměstkyně hejtmana. Valjentovou může posilovat i fakt, že komunisté prosadili před šesti lety svého kandidáta do druhého kola.

Naději na postup do druhého kola ovšem může mít i strana, která tu získala v loňských sněmovních volbách druhé místo – Okamurova SPD, za níž jde do boje elektrotechnik Petr Nimrichter, který ale nežije přímo v obvodě, nýbrž v nedalekých Karlových Varech.

Ze stran na pravém středu politického spektra jako jediné svého kandidáta na Sokolovsku vysílá do boje hnutí Starostové a nezávislí. Bude jím geodet a bývalý krajský zastupitel za lokální uskupení Alternativa Miroslav Balatka. Ten by měl mít i podporu nekandidujících, názorově blízkých stran – TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů.

Kandidáta v obvodě nepostavila ODS, která se v obvodě třikrát v minulosti prosadila do druhého kola, letos ale kvůli levicovosti obvodu od nominace vlastního kandidáta ustoupila. I díky tomu v obvodě platí překvapivá skutečnost, že kandidáta postavily jen dvě strany, které kandidovaly před šesti lety (komunisté a ČSSD).

Sokolové vypískali Andreje Babiše. Osmičková historie se opakuje
Clara Zangová 6. července 2018 • 13:08

Sokolové vypískali Andreje Babiše. Osmičková historie se opakuje

Čtyři do počtu

Výše zmíněnou silnou pětici kandidátů proto doplňují letos už jen čtyři kandidáti menších subjektů. Za Řád národa – Vlasteneckou unii kandiduje velmistr tajemného Řádu strážců koruny a meče a živnostník Josef Zickler. Klub angažovaných nestraníků nominoval bývalého místostarostu Chodova Jaroslava Pochmana, Česká suverenita (dříve Blok Jany Bobošíkové) horníka Jana Teplíka a jeden kandidát se o hlasy voličů bude ucházet jako nezávislý – bude jím aktivista ze Sokolova Jiří Korbel.

Senátní volby: Rudý obvod Chomutov může mít senátorku z ANO. Kandiduje i romský…
Před 75 lety se Čechoslováci v bitvě u Sokolova vyznamenali. Jaroš se jako první…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější