Video placeholde

Volby do Senátu: Představujeme Sokolov, převážně levicový obvod s přelétavými voliči

Sokolov je senátní obvod s letos nejnižším číslem. Obvod číslo 2 se celý nachází v Karlovarském kraji, ale zasahuje do všech tří jeho okresů. Patří do něj totiž celý okres Sokolov, z okresu Cheb potom oblast Mariánskolázeňská a navíc dvě obce z okresu Karlovy Vary, z nichž tou větší je město Toužim.

Kdo na Sokolovsku kandiduje? Jan Picka (ČSSD), Renata Oulehlová (ANO), Eva Valjentová (KSČM), Petr Nimrichter (SPD), Miroslav Balatka (STAN s podporou TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů), Josef Zickler (Řád národa), Jaroslav Pochman (KAN), Jan Teplík (Česká suverenita) a Jiří Korbel (nezávislý).

Sokolov: Levicový, ale přebíhavý obvod

Historicky se jedná o obvod spíše levicový, i když senátní volby zde většinou kopírovaly celostátní trendy. Levicovost obvodu potvrdila výhra Jiřího Vyvadila (tehdy kandidáta ČSSD) v historicky prvních senátních volbách v roce 1996. Podruhé se zde volilo po čtyřech letech v roce 2000 a Sokolovsko dalo hlas kandidátovi tehdejší Čtyřkoalice (jmenovitě Unie svobody) a starostovi Lokte Janu Hadravovi, který patřil k uskupení slavícímu v tehdejších volbách celostátně výrazný úspěch.

Za dalších šest let Sokolovsko patřilo do modré vlny z podzimu 2006 a senátorský post získala ODS díky Pavlu Čáslavovi. Stávajícím senátorem je ovšem sociální demokrat Zdeněk Berka, který v roce 2012 kandidoval z pozice sokolovského starosty. Berka ale už mandát obhajovat nebude, protože v jeho straně převážilo rozhodnutí, že větší šance bude mít v dresu sociální demokracie Berkův nástupce v čele sokolovské radnice – Jan Picka.

Senátní volby 2020: Podívejte se na přehledný seznam kandidátů>>>

Bašta ANO

Senátorský mandát bude sokolovský starosta Picka pro ČSSD obhajovat zřejmě hlavně proti kandidátce hnutí ANO, které zde v loňských sněmovních volbách bodovalo velmi nadprůměrně (se ziskem 37 %) a druhou nejsilnější stranu v pořadí (SPD) předstihlo o více než 24 procent. Babišovci do voleb vysílají sokolovskou místostarostku Renatu Oulehlovou, která se jeví papírově jako největší favoritka voleb.

Společný kandidát středopravice

Bez šancí by neměla být ani kandidátka komunistů Eva Valjentová, která kandiduje z pozice krajské zastupitelky, ale v minulosti vykonávala i funkci 1. náměstkyně hejtmana. Valjentovou může posilovat i fakt, že komunisté prosadili před šesti lety svého kandidáta do druhého kola.

Naději na postup do druhého kola ovšem může mít i strana, která tu získala v loňských sněmovních volbách druhé místo – Okamurova SPD, za níž jde do boje elektrotechnik Petr Nimrichter, který ale nežije přímo v obvodě, nýbrž v nedalekých Karlových Varech.

Ze stran na pravém středu politického spektra jako jediné svého kandidáta na Sokolovsku vysílá do boje hnutí Starostové a nezávislí. Bude jím geodet a bývalý krajský zastupitel za lokální uskupení Alternativa Miroslav Balatka. Ten by měl mít i podporu nekandidujících, názorově blízkých stran – TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů.

Kandidáta v obvodě nepostavila ODS, která se v obvodě třikrát v minulosti prosadila do druhého kola, letos ale kvůli levicovosti obvodu od nominace vlastního kandidáta ustoupila. I díky tomu v obvodě platí překvapivá skutečnost, že kandidáta postavily jen dvě strany, které kandidovaly před šesti lety (komunisté a ČSSD).

Čtyři do počtu

Výše zmíněnou silnou pětici kandidátů proto doplňují letos už jen čtyři kandidáti menších subjektů. Za Řád národa – Vlasteneckou unii kandiduje velmistr tajemného Řádu strážců koruny a meče a živnostník Josef Zickler. Klub angažovaných nestraníků nominoval bývalého místostarostu Chodova Jaroslava Pochmana, Česká suverenita (dříve Blok Jany Bobošíkové) horníka Jana Teplíka a jeden kandidát se o hlasy voličů bude ucházet jako nezávislý – bude jím aktivista ze Sokolova Jiří Korbel.