nahoru

Sokolové vypískali Andreje Babiše. Osmičková historie se opakuje

Clara Zangová 6. července 2018 • 13:30
Andrej Babiš na Všesokolském sletu v pražském Edenu
• video: 
Česká televize

Dnes je poslední den XVI. sokolského sletu. Obec sokolská chtěla touto velkolepou akcí mimo jiné oslavit sté výročí vzniku samostatného Československa a poklonit se sokolským generacím, které byly se zbraní v ruce v řadách československých legií. Tento slet se však zapíše do historie i jinak. Včera, 5. července, když stadion v Edenu vypískal premiéra Babiše, se totiž zopakovala jedna historická paralela.

Je symbolické, že k incidentu došlo opět v onom „osmičkovém roce“. Je tomu přesně sedmdesát let, kdy k podobnému excesu, na tehdejší poměry ještě daleko troufalejšímu, došlo na pražském Strahově a také na Staroměstském náměstí. Sokolstvo tehdy dalo najevo své znechucení z toho, že Klement Gottwald zasedl v prezidentském úřadu. Podrobně se o demonstrativních událostech Sletu a následném zániku Sokola dočtete zde.

Tentokrát Sokolové i diváci vyjádřili svůj nesouhlas s Andrejem Babišem na pozici premiéra. Scénář byl velmi podobný jako v roce 1948, těsně po komunistickém puči. Klement Gottwald se tehdy, stejně jako Andrej Babiš, byl podívat na hlavní sletová vystupení, kdy Sokolové předvádějí velké hromadné skladby. Stejně jako Gottwald i Babiš pohlížel z tribuny. A stejně tak mu cvičenci i obecenstvo dali najevo, že není vítán.

Rozdíl je však v tom, že Andrej Babiš (doufejme) Sokol nezakáže a že o tom, co se událo, můžeme svobodně informovat.

Vše o historii Sokola si přečtěte v novém speciálu Reflexu >>>Klíčová slova: sokol, Andrej Babiš, VIDEO, sletDiskuse ke článku