Video placeholde

Senátní volby: Rudý obvod Chomutov může mít senátorku z ANO. Kandiduje i romský duchovní učitel žijící v Británii

Senátní obvod se sídlem v Chomutově se popisuje poměrně jednoduše, protože ho tvoří přesně území okresu Chomutov. V historickém srovnání patří tento obvod mezi vůbec nejlevicovější obvody v celé republice. Už v prvních volbách v roce 1996 se zde stal vítězem jeden ze dvou tehdejších komunistických senátorů Ladislav Drlý.

Kdo v Chomutově letos kandiduje? Václav Homolka (KSČM), Martina Chodacká (ANO), Jaroslav Krákora (ČSSD), Jaroslav Zahrádka (ODS), Elvíra Hahnová (SPD), Přemysl Rabas (Senátor 21), Otto Staňo (Pro zdraví a sport), Petr Jano (nezávislý) a Roman Brand (nezávislý).

Rudý obvod

Komunisté se tu do druhého kola senátních voleb dostali s jedinou výjimkou vždy a nominant KSČM byl senátorem dokonce 15 let z celkem 22 roků, kdy novodobý český Senát funguje. Dominanci komunistů v obvodě prorazili jen dva jejich soupeři.

V roce 2000 zde uspěl tehdejší chomutovský primátor Alexander Novák z ODS, když porazil komunistu Drlého. Po šesti letech ale už mandát neobhajoval. Senátorem se následně v roce 2006 stal jako nezávislý kandidát místní chirurg Petr Skála.

V Senátu však vydržel jen tři měsíce a následně rezignoval ze zdravotních důvodů. V doplňovacích volbách v dubnu 2007 zvítězil komunistický kandidát, učitel z Klášterce nad Ohří Václav Homolka. Tomu se mandát podařilo obhájit i v roce 2012.

Komunistická obhajoba, favoritem ANO

Komunista Homolka se pokusí letos o senátorský hattrick, protože ho jeho strana nominovala do senátního souboje i potřetí v řadě. Největší soupeřkou bude patrně kandidátka ANO – primářka chomutovské onkologie Martina Chodacká. Ta má pro volby velmi silnou výchozí pozici, protože její strana v okrese Chomutov loni na podzim získala závratných 39 procent hlasů a má jistě ambici získat zdejší senátorské křeslo.

Přes levicovost kraje zde senátorské křeslo nikdy nezískal kandidát ČSSD. Za sociální demokraty se tuto nelichotivou tradici letos pokusí prolomit další lékař a bývalý sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Krákora. Jeho šance ale vzhledem k oslabení ČSSD v loňských sněmovních volbách (necelých 7 %) nebude nejvyšší.

Z parlamentních stran jdou do boje s vlastním kandidátem už jen občanští demokraté, kteří nominovali ředitele gymnázia Jaroslava Zahrádku, a hnutí SPD, za které kandiduje pěstounka Elvíra Hahnová.

Rabas podruhé

Svého kandidáta zde bude mít nové hnutí Senátor 21, které založil senátor Václav Láska a které uspělo už v jarních doplňovacích volbách na Zlínsku. Na Chomutovsku do voleb vysílá jako nestraníka Přemysla Rabase. Ředitel královédvorské zoo byl v minulosti poslancem za Stranu zelených a před šesti lety, když za zelené kandidoval do Senátu poprvé, mu postup do druhého kola utekl o necelých 150 hlasů.

Tři doktoři, dva nezávislí

To, že půjde tentokrát na Chomutovsku také o doktorský souboj, potvrzuje kandidát hnutí Pro zdraví a sport, které kdysi zakládal exministr školství Josef Dobeš, lékař Otta Staňo.  

Specifickým kandidátem bude i Petr Jano, kterému se podařilo sebrat 1000 podpisů potřebných pro nezávislou kandidaturu, přestože v obvodu vůbec nežije. Na lístku má napsané trvalé bydliště v Praze, ale dlouhodobě žije jako romský duchovní učitel ve Velké Británii, kde spolupracuje například s Armádou spásy.

Druhým nezávislým kandidátem pak bude starosta obce Spořice nedaleko Chomutova Roman Brand.