nahoru

Senátní volby: Rudý obvod Chomutov může mít senátorku z ANO. Kandiduje i romský duchovní učitel žijící v Británii

Petr Sokol 7. září 2018 • 09:00
Senátní volby Chomutov 2018: Kandidáti na senátora
• video: 
Martin Bartkovský

Senátní obvod se sídlem v Chomutově se popisuje poměrně jednoduše, protože ho tvoří přesně území okresu Chomutov. V historickém srovnání patří tento obvod mezi vůbec nejlevicovější obvody v celé republice. Už v prvních volbách v roce 1996 se zde stal vítězem jeden ze dvou tehdejších komunistických senátorů Ladislav Drlý.

Kdo v Chomutově letos kandiduje? Václav Homolka (KSČM), Martina Chodacká (ANO), Jaroslav Krákora (ČSSD), Jaroslav Zahrádka (ODS), Elvíra Hahnová (SPD), Přemysl Rabas (Senátor 21), Otto Staňo (Pro zdraví a sport), Petr Jano (nezávislý) a Roman Brand (nezávislý).

Rudý obvod

Komunisté se tu do druhého kola senátních voleb dostali s jedinou výjimkou vždy a nominant KSČM byl senátorem dokonce 15 let z celkem 22 roků, kdy novodobý český Senát funguje. Dominanci komunistů v obvodě prorazili jen dva jejich soupeři.

V roce 2000 zde uspěl tehdejší chomutovský primátor Alexander Novák z ODS, když porazil komunistu Drlého. Po šesti letech ale už mandát neobhajoval. Senátorem se následně v roce 2006 stal jako nezávislý kandidát místní chirurg Petr Skála.

V Senátu však vydržel jen tři měsíce a následně rezignoval ze zdravotních důvodů. V doplňovacích volbách v dubnu 2007 zvítězil komunistický kandidát, učitel z Klášterce nad Ohří Václav Homolka. Tomu se mandát podařilo obhájit i v roce 2012.

Komunistická obhajoba, favoritem ANO

Komunista Homolka se pokusí letos o senátorský hattrick, protože ho jeho strana nominovala do senátního souboje i potřetí v řadě. Největší soupeřkou bude patrně kandidátka ANO – primářka chomutovské onkologie Martina Chodacká. Ta má pro volby velmi silnou výchozí pozici, protože její strana v okrese Chomutov loni na podzim získala závratných 39 procent hlasů a má jistě ambici získat zdejší senátorské křeslo.

Přes levicovost kraje zde senátorské křeslo nikdy nezískal kandidát ČSSD. Za sociální demokraty se tuto nelichotivou tradici letos pokusí prolomit další lékař a bývalý sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Krákora. Jeho šance ale vzhledem k oslabení ČSSD v loňských sněmovních volbách (necelých 7 %) nebude nejvyšší.

Z parlamentních stran jdou do boje s vlastním kandidátem už jen občanští demokraté, kteří nominovali ředitele gymnázia Jaroslava Zahrádku, a hnutí SPD, za které kandiduje pěstounka Elvíra Hahnová.

Rabas podruhé

Svého kandidáta zde bude mít nové hnutí Senátor 21, které založil senátor Václav Láska a které uspělo už v jarních doplňovacích volbách na Zlínsku. Na Chomutovsku do voleb vysílá jako nestraníka Přemysla Rabase. Ředitel královédvorské zoo byl v minulosti poslancem za Stranu zelených a před šesti lety, když za zelené kandidoval do Senátu poprvé, mu postup do druhého kola utekl o necelých 150 hlasů.

Tři doktoři, dva nezávislí

To, že půjde tentokrát na Chomutovsku také o doktorský souboj, potvrzuje kandidát hnutí Pro zdraví a sport, které kdysi zakládal exministr školství Josef Dobeš, lékař Otta Staňo.  

Specifickým kandidátem bude i Petr Jano, kterému se podařilo sebrat 1000 podpisů potřebných pro nezávislou kandidaturu, přestože v obvodu vůbec nežije. Na lístku má napsané trvalé bydliště v Praze, ale dlouhodobě žije jako romský duchovní učitel ve Velké Británii, kde spolupracuje například s Armádou spásy.

Druhým nezávislým kandidátem pak bude starosta obce Spořice nedaleko Chomutova Roman Brand.
Volby 2020

Kandidáti do Senátu Jak volit do Senátu Výsledky voleb do Senátu Výsledky voleb do krajů

Kompletní informace k senátním a krajským volbám 2020. Přinášíme přehledy kandidátů, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise a nebo jaké pravomoci má Senát. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku