Senátní volby Chomutov: Rudý obvod a velké ambice Babišova ANO | Reflex.cz
nahoru

Senátní volby: Rudý obvod Chomutov může mít senátorku z ANO. Kandiduje i romský duchovní učitel žijící v Británii

Petr Sokol7. září 2018 • 09:00
Senátní volby Chomutov 2018: Kandidáti na senátora
• video: 
Martin Bartkovský

Senátní obvod se sídlem v Chomutově se popisuje poměrně jednoduše, protože ho tvoří přesně území okresu Chomutov. V historickém srovnání patří tento obvod mezi vůbec nejlevicovější obvody v celé republice. Už v prvních volbách v roce 1996 se zde stal vítězem jeden ze dvou tehdejších komunistických senátorů Ladislav Drlý.

Kdo v Chomutově letos kandiduje? Václav Homolka (KSČM), Martina Chodacká (ANO), Jaroslav Krákora (ČSSD), Jaroslav Zahrádka (ODS), Elvíra Hahnová (SPD), Přemysl Rabas (Senátor 21), Otto Staňo (Pro zdraví a sport), Petr Jano (nezávislý) a Roman Brand (nezávislý).

Rudý obvod

Komunisté se tu do druhého kola senátek dostali s jedinou výjimkou vždy a nominant KSČM byl senátorem dokonce 15 let z celkem 22 roků, kdy novodobý český Senát funguje. Dominanci komunistů v obvodě prorazili jen dva jejich soupeři.

V roce 2000 zde uspěl tehdejší chomutovský primátor Alexander Novák z ODS, když porazil komunistu Drlého. Po šesti letech ale už mandát neobhajoval. Senátorem se následně v roce 2006 stal jako nezávislý kandidát místní chirurg Petr Skála.

V Senátu však vydržel jen tři měsíce a následně rezignoval ze zdravotních důvodů. V doplňovacích volbách v dubnu 2007 zvítězil komunistický kandidát, učitel z Klášterce nad Ohří Václav Homolka. Tomu se mandát podařilo obhájit i v roce 2012.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Komunistická obhajoba, favoritem ANO

Komunista Homolka se pokusí letos o senátorský hattrick, protože ho jeho strana nominovala do senátního souboje i potřetí v řadě. Největší soupeřkou bude patrně kandidátka ANO – primářka chomutovské onkologie Martina Chodacká. Ta má pro volby velmi silnou výchozí pozici, protože její strana v okrese Chomutov loni na podzim získala závratných 39 procent hlasů a má jistě ambici získat zdejší senátorské křeslo.

Přes levicovost kraje zde senátorské křeslo nikdy nezískal kandidát ČSSD. Za sociální demokraty se tuto nelichotivou tradici letos pokusí prolomit další lékař a bývalý sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Krákora. Jeho šance ale vzhledem k oslabení ČSSD v loňských sněmovních volbách (necelých 7 %) nebude nejvyšší.

Z parlamentních stran jdou do boje s vlastním kandidátem už jen občanští demokraté, kteří nominovali ředitele gymnázia Jaroslava Zahrádku, a hnutí SPD, za které kandiduje pěstounka Elvíra Hahnová.

Fotograf z Chomutova pořídil před 140 lety ojedinělé fotografie v čínské Šanghaji

Rabas podruhé

Svého kandidáta zde bude mít nové hnutí Senátor 21, které založil senátor Václav Láska a které uspělo už v jarních doplňovacích volbách na Zlínsku. Na Chomutovsku do voleb vysílá jako nestraníka Přemysla Rabase. Ředitel královédvorské zoo byl v minulosti poslancem za Stranu zelených a před šesti lety, když za zelené kandidoval do Senátu poprvé, mu postup do druhého kola utekl o necelých 150 hlasů.

Tři doktoři, dva nezávislí

To, že půjde tentokrát na Chomutovsku také o doktorský souboj, potvrzuje kandidát hnutí Pro zdraví a sport, které kdysi zakládal exministr školství Josef Dobeš, lékař Otta Staňo.  

Specifickým kandidátem bude i Petr Jano, kterému se podařilo sebrat 1000 podpisů potřebných pro nezávislou kandidaturu, přestože v obvodu vůbec nežije. Na lístku má napsané trvalé bydliště v Praze, ale dlouhodobě žije jako romský duchovní učitel ve Velké Británii, kde spolupracuje například s Armádou spásy.

Druhým nezávislým kandidátem pak bude starosta obce Spořice nedaleko Chomutova Roman Brand.

Volby do Senátu: Primátor Teplic Kubera sahá po čtvrtém mandátu v řadě. Kdo ho může …
Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější