Video placeholde

Psycholog: Kokain je všude. Bohatí muži ho rádi kombinují s viagrou a hodiny masturbují

Kokain je všeobecně přijímaná věc, která se stává standardem. Je všude, což je odrazem dnešní doby. Tlak na úspěch a výkonnost je obrovský. Po kokainu sahají především muži ve vysokých funkcích s velkou zodpovědností, které netrápí finance. Když se přicházejí léčit, utrácejí za drogu denně 7 až 9 tisíc korun. Společenská tolerance vůči bílému prášku se nebezpečně zvyšuje. To všechno říká adiktolog a psychoterapeut Aleš Kuda, který se dlouhodobě zabývá problematikou závislosti na kokainu. 

Se závislostí na kokainu se léčí především muži. V poměru k ženám je to podle psychoterapeutova odhadu čtyři ku jedné. Pokud jsou závislé ženy, dostávají se zpravidla k droze přes partnera, který je k ní přivede. „Rozhodnou se udělat si společně takový hezký večer,“ říká Kuda. Případů, kdy by byla závislá žena, která by užívala kokain tajně sama, je naprosté minimum. 

Ohroženou skupinou, co se závislostí týče, jsou lékaři. Ti mívají problémy s nadužíváním alkoholu a léků. Stejně tak se se závislostí na alkoholu potýkají často umělci. Kokain je pro tytu skupiny poměrně nákladný. Cena jednoho gramu se pohybuje od 2500 korun výše. Závislý spotřebuje 2 až 3 gramy denně. 

Poměrně novým zjištěním, kterému se Aleš Kuda společně se svým kolegou psychiatrem chce věnovat, je, že velká část jeho klientů, trpí takzvanou poruchou ADHD. Byť ji nemá diagnostikovanou, mohla by mít. Jedná se o poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou. A právě na tyto lidi působí podle Kudových slov stimulační drogy, mezi které kokain patří, obráceně než na ostatní. Uklidňují je a pomáhají jim soustředit se.

A proč se úspěšní lidé s vysokými příjmy pouštějí do křížku právě s touto drogou? „Je to bolest duše. Já tomu říkám, že ti lidé v sobě mají nějakou díru, kterou jim pomáhá droga zaplnit. Základem terapie je, si tuhle trhlinu v sobě vyřešit,“ vysvětluje Kuda. 

Podle dnešního hosta Prostoru X, je zvyšující se obliba kokainu odrazem dnešní společnosti, kdy musíme být všichni šťastní. Život takový ale vždy není, a s tím je potřeba se vyrovnat. 

Odchází kokainistům dříve hlava, nebo tělo? Na co nejčastěji umírají? Proč je důležité nežít v sinusoidě emocí? A jak přistupovat k závislému lékaři, který se chce léčit, ale stále ordinuje? 

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>