Lékař Dostál: Umíral jsem mnohokrát, konec je příjemný a po smrti něco je. Lidi se ničí, pozor na doplňky stravy | Reflex.cz
nahoru

Lékař Dostál: Umíral jsem mnohokrát, konec je příjemný a po smrti něco je. Lidi se ničí, pozor na doplňky stravy

Čestmír Strakatý15. května 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Jiřím Dostálem
• video: 
Prostor X

Lékař Jiří Dostál z Centra sportovní medicíny má unikátní zkušenost. Kvůli vrozené nemoci srdce zažil umírání, mnohokrát. Byl na hraně smrti a popisuje, že tam už jsou pocity příjemné a přichází i sny. Říká, že když překonal tohle, už ho neporazí nikdo a je k sobě mnohem tvrdší. Lidem pomáhá dosáhnout svých maxim, ostře se ale vymezuje proti doplňkům zlepšujícím výkonnost, které užívají třeba lidé v posilovnách. Tvrdí, že si stoprocentně poškozují zdraví a zkracují život.

Dostála zřejmě zachránilo, že je sám sportovec. Jiným sportovcům i lidem, kteří prostě jen chtějí dosáhnout nějakého cíle, pomáhá posouvat limity. Je to o hledání hrany, přes kterou když člověk přepadne, může to být velký problém. Mluví o syndromu nevysvětlitelného snížení výkonu. Maxima má každý omezená jinak a navíc se mění i v čase. Je to ale taky o nastavení hlavy.

Dostál zdůrazňuje, že o lidském těle toho vlastně víme málo. Hledání toho, kde jsou hranice dnešních vrcholových sportovců, je proto těžké. Sport navíc prostě není čistý a doping hraje zásadní roli. Záchyt antidopingové sítě je ale bezzubý a chytí se v něm jen „hloupé ryby“. Vrchol je prakticky nechytatelný. Za vším je přitom byznys a peníze.

Profesor Ptáček: Vládnou nám bezcitní psychopati, za většinu nemocí si můžeme sami,…

Léky zlepšující výkonnost se přesouvají taky do oblastí, které nejsou kontrolované vůbec. Mají podle něj zničující důsledky, podobné případy sám viděl. Navíc se zapomíná, že jsou návykové, a to fyzicky, psychicky i sociálně. Roste i amatérský doping mezi běžnými lidmi třeba v posilovnách. Dostál přitom tvrdí, že je třeba si dávat pozor na všechny podobné doplňky, které člověk bere. A dodává, že ve skutečnosti nepotřebujete navíc nic.

Co zažil Jiří Dostál na hraně smrti? Jak to změnilo jeho pohled na život a sport? Proč můžou být doplňky zlepšující výkon nebezpečné a proč je na místě bát se kontaminace? Čím si lidé zkracují život? A co opravdu dělá vrcholového sportovce?

 Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Eva Samková: Jsem vlastenka, ale nejsem modla. Musím se hlídat a je to i nepříjemné,…
Ježdík: Zdraví Čechů je ohrožené, vychováváme hloupější děti, Ledecká a Sáblíková jdou…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější