Lékař Dostál: Umíral jsem mnohokrát, konec je příjemný a po smrti něco je. Lidi se ničí, pozor na doplňky stravy | Reflex.cz
nahoru

Lékař Dostál: Umíral jsem mnohokrát, konec je příjemný a po smrti něco je. Lidi se ničí, pozor na doplňky stravy

Čestmír Strakatý15. května 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Jiřím Dostálem
• video: 
Prostor X

Lékař Jiří Dostál z Centra sportovní medicíny má unikátní zkušenost. Kvůli vrozené nemoci srdce zažil umírání, mnohokrát. Byl na hraně smrti a popisuje, že tam už jsou pocity příjemné a přichází i sny. Říká, že když překonal tohle, už ho neporazí nikdo a je k sobě mnohem tvrdší. Lidem pomáhá dosáhnout svých maxim, ostře se ale vymezuje proti doplňkům zlepšujícím výkonnost, které užívají třeba lidé v posilovnách. Tvrdí, že si stoprocentně poškozují zdraví a zkracují život.

Dostála zřejmě zachránilo, že je sám sportovec. Jiným sportovcům i lidem, kteří prostě jen chtějí dosáhnout nějakého cíle, pomáhá posouvat limity. Je to o hledání hrany, přes kterou když člověk přepadne, může to být velký problém. Mluví o syndromu nevysvětlitelného snížení výkonu. Maxima má každý omezená jinak a navíc se mění i v čase. Je to ale taky o nastavení hlavy.

Dostál zdůrazňuje, že o lidském těle toho vlastně víme málo. Hledání toho, kde jsou hranice dnešních vrcholových sportovců, je proto těžké. Sport navíc prostě není čistý a doping hraje zásadní roli. Záchyt antidopingové sítě je ale bezzubý a chytí se v něm jen „hloupé ryby“. Vrchol je prakticky nechytatelný. Za vším je přitom byznys a peníze.

Profesor Ptáček: Vládnou nám bezcitní psychopati, za většinu nemocí si můžeme sami,…

Léky zlepšující výkonnost se přesouvají taky do oblastí, které nejsou kontrolované vůbec. Mají podle něj zničující důsledky, podobné případy sám viděl. Navíc se zapomíná, že jsou návykové, a to fyzicky, psychicky i sociálně. Roste i amatérský doping mezi běžnými lidmi třeba v posilovnách. Dostál přitom tvrdí, že je třeba si dávat pozor na všechny podobné doplňky, které člověk bere. A dodává, že ve skutečnosti nepotřebujete navíc nic.

Co zažil Jiří Dostál na hraně smrti? Jak to změnilo jeho pohled na život a sport? Proč můžou být doplňky zlepšující výkon nebezpečné a proč je na místě bát se kontaminace? Čím si lidé zkracují život? A co opravdu dělá vrcholového sportovce?

 Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>

Eva Samková: Jsem vlastenka, ale nejsem modla. Musím se hlídat a je to i nepříjemné,…
Ježdík: Zdraví Čechů je ohrožené, vychováváme hloupější děti, Ledecká a Sáblíková jdou…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější