nahoru

Léčebné konopí přehledně: Jak ho získat na předpis, kdy konopí funguje a jaké má účinky

Jiří X. Doležal 8. února 2019 • 08:30
Léčebné konopí přehledně: Jak ho získat na předpis, kdy konopí funguje a jaké má účinky
foto: Ondřej Szollos

Lékařské využití konopí, léčivé účinky marihuany či dostupnost konopného extraktu zvaného Fénixovy slzy zajímají řadu lidí. Rozcestník o konopí z lékárny přijde proto vhod. Upozorňuji - ne mladým huličům, ale starým pacientům, jako je autor tohoto textu.

Slůvkem marihuana označujme (nesmyslně) ilegální lehkou drogu, kterou se chtějí lidé zkouřit. Tento rozcestník je o léčebném, lékařem k léčbě nemoci na recept předepisovaném konopí. To má podle stovek vědeckých studií nesporné léčebné účinky při řadě onemocnění.

Obsahuje několik set - často léčivých - látek. Nejznámější a nejprozkoumanější je delta-9-tetrahydrocannabinol – THC, a pak kanabidiol – CBD. Přes rozšířenou pověru není třeba tyto léčivé látky nijak „zahušťovat“ a připravovat extrakty, zvané Fénixovy slzy. Každopádně v tradiční české „ganje“ je léčivých látek opravdu výrazně méně než ve šlechtěných odrůdách konopí zvaných skunk.

Kdy konopí funguje?

Díky svému celoživotnímu angažmá v tématu jsem osobně hovořil s desítkami pacientů užívajících konopí ne aby se zhulili, ale k léčbě. Proto mohu osobně dosvědčit účinnost léčby konopím při všech formách rakoviny (při léčbě s nadějí i při léčbě paliativní), chronické bolesti, revmatu, artrózy, lupénky, nespavosti, anorexie a poruch imunity. Lékaři, kteří se oborem zabývají vědecky, však znají mnoho desítek dalších diagnóz, které může konopí zlepšit.

Fénixovy slzy

Konopný extrakt zvaný Fénixovy slzy jsou módní nesmysl zpopularizovaný kanadským léčitelem Rickem Simpsonem, který pobýval v ČR. Simpson Fénixovy slzy vyráběl louhováním konopí v benzínu, a pak ten benzín odpařoval vařením na vařiči. Jen zázrakem při tom dosud nikdo neuhořel. Simpson rozšířil hoax, že extrakt je zázračný lék. Ve skutečnosti mimořádně vysoký léčebný potenciál má samo potentní konopí, a že by zahušťování THC zvyšovalo léčebný potenciál, zatím vědecky potvrzeno není. Takže všichni, kteří se chtějí léčit Fénixovými slzami, se stejně úspěšně mohou léčit sušeným květem šlechtěného konopí.

Konopí na předpis

Různí kořenáři, jedubáby a bylinkáři nejsou oprávněni vám konopí předepsat, a už vůbec ne vám ho prodat nebo darovat. De facto by šířili drogy. Konopí pro léčebné použití mohou předepisovat výhradně lékaři - a to jen některé specializace. A to pak jen lege artis, v souladu s poznatky moderní lékařské vědy. Není tedy možné přijít k obvodnímu lékaři se slovy „naval hulení“. Lékařští specialisté jsou kompetentní předepsat konopí v těchto oborech:

klinická onkologie - radiační onkologie - neurologie - paliativní medicína - léčba bolesti - revmatologie - ortopedie - infekční lékařství - vnitřní lékařství - oftalmologie - dermatovenerologie - geriatrie - psychiatrie

Pěstování, nebo nákup?

Je tisíckrát lepší, když může pacient konopí dostávat v lékárně uhrazené zdravotní pojišťovnou. To, byť se o věci právě na kompetentních místech jedná, zatím v ČR není až na výjimky možné. Proto řada pacientů na potřebné (byť předepsané) konopí nemá peníze. Zbytek, který konopí potřebuje (často až do dávky 6 gramů denně) je podroben volbě: Utrácet za (i v lékárně velmi drahé) léčebné konopí, nebo překročit zákon a pěstovat si sám. Odpověď na tuto otázku poskytnu zcela jednoznačnou: Řešením jsou osobní opakované návštěvy svého poslance a svého senátora s požadavkem, aby prosadil proplácení lékařského konopí pojišťovnami.

Konopí a řidičák

Pacient užívající konopí není ze zákona způsobilý řídit motorové vozidlo, protože po několika týdnech denního užívání získá trvalou nízkou hladinu aktivního THC v krvi, a nesmí ze zákona řídit. Neznamená to však, že konopný pacient znamená zkouřený pacient. Po několika týdnech, pokud pacient užívá konopí denně, od rána a ve větších dávkách, si tělo vypěstuje tak silný návyk, odolnost proti psychotropním účinkům, že je pacient i po požití zcela „normální“ a nechová se jako osoba pod vlivem.

Základní informace pro pacienty

  • Seznam lékařů předepisujících konopí - SAKL (Státní agentura pro konopí pro léčebné využití)
  • Seznam lékáren prodávajících konopí - SUKL (Státní úřad pro kontrolu léčiv)
  • Užívání léčebného konopí - SAKL
  • Nažádoucí účinky - SAKL
  • Pacientský spolek - KOPAC

Diskuse ke článku