Drogový paradox: Marihuanu pro léčebné účely pěstuje v Itálii armáda | Reflex.cz
nahoru

Drogový paradox: Marihuanu pro léčebné účely pěstuje v Itálii armáda

Daniel Baret2. února 2017 • 13:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
profimedia.cz

Do italských lékáren dostávají od začátku roku na léčebné účely i domácí marihuanu. Poměrně překvapivě ji pěstují v laboratořích armády. Cílem je zásobovat pacienty z vlastních kvalitních zdrojů a postupně odbourat dovoz z Nizozemska. Samotná armáda, která marně řeší dlouhá léta kouření trávy u některých svých příslušníků, považuje proto výrobu konopí za určitý paradox, ale jak dodává, vše je naopak pod kontrolou.

Letos mají ve vojenských laboratořích Istituto Chimico Farmaceutico Militare (má už 164 let dlouhou historii) ve Florencii vypěstovat 100 kilogramů marihuany. Jejich léčivý přípravek, který byl schválen v září 2015, se jmenuje FM2. Postupně chtějí výrobu zvyšovat, aby v budoucnosti zcela nahradil dovoz z Nizozemska.

V Itálii schválil parlament používání marihuany k léčebným účelům v roce 2007 a dnes dostává recepty na nákup konopí kolem 3000 tisíc lidí. Očekává se, že jejich počet se bude zvyšovat.

„Provedli jsme nespočet testů, abychom dodali na trh skutečně kvalitní výrobek,“ řekl agentuře AFP k armádní výrobě marihuany plukovník Antonio Medica. Jak ale dodal: „Sám jsem konopí nikdy nezkusil a ani to nehodlám udělat.“

Je JXD vyhulenej? Provedli jsme experiment!
Jiří X. Doležal 7. prosince 2016 • 16:05

Je JXD vyhulenej? Provedli jsme experiment!

Italské úřady vyžadují vysokou a konzistentní kvalitu, proto armádní konopí prošlo mnoha testy. Přípravek FM2 si ale pochvalují jak pacienti, tak má velmi dobré ohlasy od lékárníků.

„My vyrábíme konopí v naprosto sterilním prostředí, aby se do něj nedostaly žádné toxické látky z okolí, například těžké kovy. Ty mohou absorbovat rostliny při pěstování venku, na polích,“ vysvětluje plukovník Medica.

Italská vojenská droga má přitom v sobě méně THC, než konopí nabízené na černém trhu. Podle doktorů to ale na léčebné účely stačí.

Kanada bude legalizovat marihuanu. Proč Česko ne?
Jiří X. Doležal 15. prosince 2016 • 11:35

Kanada bude legalizovat marihuanu. Proč Česko ne?

Otázkou do budoucna ale zůstává poměrně vysoká cena, přestože je nařízeno, že v lékárnách je cena stálá a prodejce ji nemůže měnit. Dohoda stanoví, že vojáci dodávají FM2 do lékáren za 37,84 euro v krabičce, kde je 5 gramů konopí. To je včetně DPH, ale bez poštovného, jak upozorňují. Pak se ovšem přidají obchodní marže a další daně a balení pěti gramů zákazníka vyjde na 75,68 euro, což je 15,13 euro za gram (v přepočtu kolem 409 korun). Italové ale argumentují tím, že nizozemský Bedrocan, který se také dodává do lékáren, v současnosti vyjde mezi 20 až 22 euro za gram konopí.

Kvůli ceně si ale mnoho lidí, i když je k tomu vedou léčebné účely, stále kupuje i marihuanu na ulici. Její kvalita je ale skutečně někdy diskutabilní.

Jeptišky pěstují ilegálně marihuanu, aby uzdravily svět

Daniel Baret


Klíčová slova: Itálie, konopi, marihuana, armáda


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,070
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější