Bránit se před koronavirem je pro východní oblasti čím dál těžší, vědci nadále zkoumají RNA viru.

Bránit se před koronavirem je pro východní oblasti čím dál těžší, vědci nadále zkoumají RNA viru. Zdroj: Reuters

Obavy z koronaviru přetrvávají i v Šanghaji
Zdravotnický personál v ohnisku nákazy Wu-chanu: Virus chytila i řada lékařů, zdravotních sester a další personál nemocnic či provizorních zařízení pro nemocné
V Asii nadále řádí nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19.
Součástí každodenního života v Pekingu se staly chirurgické roušky
Obavy z koronaviru přetrvávají i v Šanghaji
115
Fotogalerie

Koronavirus už zabil přes dva tisíce Číňanů, nakažených je přes 74 tisíc. Rychlost šíření ale klesla

Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici dvou tisíc. Během úterý Čína zaznamenala 136 úmrtí, z nichž 132 hlásí provincie Chu-pej, která je epicentrem nákazy. Celkem se v pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, nákaza novým typem koronaviru do úterní půlnoci potvrdila u 74 185 lidí, z nichž 2004 zemřelo. Za úterý přibylo 1749 nových případů nákazy, což je ovšem méně než 1886 případů za pondělí a zároveň nejméně od 29. ledna.

Jedná se o druhý den po sobě, kdy se počet nově nakažených v pevninské Číně snížil. Podle úterního prohlášení čínských úřadů je pokles počtu nakažených důkazem, že fungují preventivní opatření proti dalšímu šíření nemoci. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však brzy na to usuzovat, že je epidemie na ústupu.

Drtivá většina obětí v pevninské Číně, celých 1921, zemřela v provincii Chu-pej, z níž se virus v loňském roce začal šířit. V úterý se zde přítomnost nového typu koronaviru prokázala u dalších 1693 lidí. Celkem tak v provincii počet nakažených dosáhl již 61 682.

Mimo pevninskou Čínu zabila nemoc podobná svými příznaky chřipce pět lidí, a to v Hongkongu, na Tchaj-wanu, Filipínách, v Japonsku a Francii. Kromě pevninské Číny je nejvíce nakažených v Singapuru a Japonsku. České republice se zatím výskyt nového koronaviru nepotvrdil. Úřady v Jižní Koreji dnes podle agentury Jonhap oznámily 15 nově nakažených, čímž jejich celkový počet v této asijské zemi stopl na 46. Většina nemocných pochází z města Tegu.

Největším ohniskem nákazy mimo Čínu je v tuto chvíli stále výletní loď Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v japonském přístavním městě Jokohamě. Úřady tam dosud potvrdily 542 případů nákazy. Japonsko se dnes chystá z lodi pustit na pevninu prvních asi 500 lidí, kteří strávili v karanténě dva týdny.

Úmrtnost na koronavirus COVID-19 je podle nové studie čínských vědců 2,3 procenta. To je výrazně méně než u předchozích epidemií SARS či MERS, nicméně asi 20 krát více než u klasické sezónní chřipky.

Na snímky lidí obávajících se koronaviru v Číně i jinde na světě a lidí, kteří s nákazou bojují, se podívejte ve fotogalerii: