nahoru

USA kvůli masivní demonstraci evakuovaly velvyslanectví v Bagdádu, dav prolomil vstupní bránu

31. prosince 2019 • 12:40
USA kvůli masivní demonstraci evakuovaly velvyslanectví v Bagdádu, dav prolomil vstupní bránu
foto: Reuters

Spojené státy dnes evakuovaly velvyslance a další personál ze svého velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu v souvislosti s bouřlivým protiamerickým protestem u zastupitelského úřadu. Agentura AP oznámila, že se demonstrantům podařilo prolomit bránu do rozlehlého objektu. Ochranka proti nim použila slzný plyn. Reportéři AP viděli ze vstupního areálu šlehat oheň a na střeše velvyslanectví americké vojáky. Hlas z megafonu vyzýval dav, aby nevstupoval do objektu.

Stovky Iráčanů přišly k budově protestovat proti nedělnímu americkému náletu na pozice jedné šíitské milice podporované Íránem. O život při něm přišlo 25 milicionářů. Agentura AP informovala, že demonstranti na budovu velvyslanectví zaútočili kamením a lahvemi s vodou, postavili venku stany a porozbíjeli bezpečnostní kamery.

Pak prolomili hlavní vstup a několik desítek jich vtrhlo dovnitř a zastavilo se po několika metrech na místě vzdáleném asi 200 metrů od hlavní budovy. Na střeše bylo vidět nejméně šest amerických vojáků se zbraněmi namířenými na demonstranty. Na místě bylo cítit slzný plyn a několik lidí mělo dýchací problémy. Reuters napsal, že ochranka použila jenom malé množství slzného plynu a že k rozchodu tlampači vyzývali zástupci milicí.

Reakce na nedělní nálety

Pentagon nedělní nálety, při nichž přišlo o život nejméně 25 šíitských milicionářů, označil za odvetu za páteční útok na iráckou vojenskou základnu u Kirkúku. Kromě iráckých vojáků ji využívají také Američané. O život tam přišel jeden americký civilista. Americké odvetné útoky kritizovali také iráčtí politici, podle nichž USA narušily suverenitu Iráku. Údery mířily na pozice skupiny Katáib Hizballáh, za níž stojí Írán.

Podle AP dnes k vyslanectví dorazili šíité, kteří předtím v jiné části hlavního města pohřbili oběti náletu. Reportéři AP viděli dav, jak se snaží dobývat do komplexu s voláním Pryč s USA, Smrt Americe, Smrt Izraeli. Lidé začali házet na strážce a bezpečnostní kamery lahve s vodou a ochranka se podle AP stáhla za skleněné kryty u vstupů. Demonstranti také vyvěsili vlajku skupiny Katáib Hizballáh.

Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že velvyslanec i další personál byli z bezpečnostních důvodů evakuováni a v komplexu zůstala ochranka. Agentura AFP napsala, že mezi demonstrujícími byli členové šíitských milicí zvaných Lidové mobilizační síly (PMF), které jsou součástí irácké armády, ale zároveň zaštiťují mnoho milicí včetně těch podporovaných Íránem. Patří k nim také Katáib Hizballáh.

Milicionáři nesli hesla požadující odchod Američanů. „Parlament nás musí zbavit amerických vojáků, pokud ne, postaráme se o to my. Zavřete americké velvyslanectví v Bagdádu,“ stálo na transparentech. Někteří účastníci popsali zeď i okna komplexu nápisem Zavřeno ve jménu odboje.

Americký ministr zahraniční Mike Pompeo nedělní nálety obhajoval, když řekl, že USA nebudou Íránu trpět v Iráku akce, při nichž budou ohroženi životy Američanů. Dosluhující irácký premiér Ádil Abdal Mahdí na pondělním setkání se členy vlády řekl, že se pokoušel USA přimět k tomu, aby akci odvolaly, ale američtí představitelé na ní prý trvali.

Americká armáda nálet popsala jako „přesně mířené údery“ na pět pozic skupiny Katáib Hizballáh, tedy Brigády Hizballáhu, které působí v Iráku a Sýrii. Agentura Reuters soudí, že útoky mohou Irák zavléct do zástupného konfliktu mezi USA a Íránem v době, kdy se potýká s vážnými domácími problémy a vlnou protivládních a sociálních protestů.

Na demonstraci před americkou ambasádou v Bagdádu se podívejte ve fotogalerii:

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.