nahoru

Zeman: Havla jsem obdivoval jako disidenta, prezident byl ale špatný. Byl to náš nejpřeceňovanější politik

Viliam Buchert 18. listopadu 2019 • 10:40
Miloš Zeman - ilustrační snímek
Miloš Zeman - ilustrační snímek
• foto: 
Twitter J. Ovčáčka

V souvislosti s 30. výročím listopadové revoluce z roku 1989 se objevují i nejrůznější hodnocení exprezidenta Václava Havla, který byl nejvýraznějším symbolem změn v porevolučním Československu a pak i samostatné České republiky. Zajímavý pohled na Havla nabízí Miloš Zeman, současná hlava státu. Na jedné straně podle svých vlastních slov obdivoval Havla-disidenta, ale jeho vládnutí ve funkci prezidenta považoval za špatné. A označil ho za „našeho nejpřeceňovanějšího politika“.

Prezident Zeman například k Havlovi v rozhovoru pro deník MF Dnes v září 2004 řekl: „Vážil jsem si ho jako disidenta, ale posléze jsem dospěl k názoru, že je to náš nejpřeceňovanější politik. Řada jeho aktivit byla nedomyšlená a někdy i kontraproduktivní. Například hloupá amnestie v roce 1990, omluva sudetským Němcům, pasivita při rozbití Československa a řada dalších věcí.“ Na konkrétní dotaz, zda tedy Havel vládl dobře, nebo špatně, Zeman odpověděl: „Špatně.“

K době, kdy Václav Havel působil za komunistického režimu v disentu, se Zeman vrátil také ve svém letošním projev 28. října na Pražském hradě při příležitosti předávání státních vyznamenání. Řekl: „Rád bych proto s úctou a obdivem vzpomenul Václava Havla, který stál v čele listopadové revoluce a který byl i v čele Charty 77. A onen dvanáct let trvající oblouk mezi Chartou a vznikem Občanského fóra byl naplněn vězněním, nemocemi, ale také vytvořením celé řady přátel, kteří pak byli jeho spolupracovníky a kteří se podíleli na jednání s komunistickým režimem. Jednání, které bylo úspěšné a během něhož nebyla rozbita jediná tabulka a prolita jediná kapka krve.“

Naopak za úspěšného prezidenta vždy označoval Zeman svého předchůdce Václava Klause. Tomu letos proto udělil nejvyšší české státní vyznamenání Řád Bílého lva. V již vzpomínaném rozhovoru pro MF Dnes z roku 2004 o Klausovi řekl: „Navštěvovali jsme se na seminářích, které jsme za doby normalizace pořádali, a tam jsme si i vzájemně přednášeli. Vždy jsme patřili k různým názorovým skupinám… Přesto jsme se vždy respektovali. Já si vážím inteligentních lidí s jiným názorem. Ne však blbců, kteří měli třeba stejné názory jako já.“ A co stávajícího prezidenta s Klausem starším lidsky spojovalo? „Jisté pohrdání sebevědomím hlupáků, které dáváme oba najevo. Řekl bych, že on poněkud opatrnějším způsobem než já,“ prohlásil kdysi Zeman.

Existuje ale nějaký politik, kterého v naší novodobé historii Zeman skutečně obdivuje? Ano, je to první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. „Jediný český politik, kterého bych považoval za svého učitele, což je ještě o stupeň víc než si někoho vážit, je Tomáš Masaryk. Byl pro mě nesmírně inspirativní,“ řekl Miloš Zeman před patnácti lety.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.