nahoru

Berlínský atentátník Amri se vyfotil před domem Merkelové. Při jeho útoku později zemřela Češka

ČTK24. října 2019 • 13:10
Atentátník Anis Amri se před útokem fotil i u domu Angely Merkelové
Atentátník Anis Amri se před útokem fotil i u domu Angely Merkelové
• foto: 
Twitter, ČTK

Berlínský atentátník Anis Amri se několik týdnů před útokem na vánoční trh z prosince 2016 vyfotil před domem, v němž v centru německé metropole bydlí kancléřka Angela Merkelová. O fotografii, která se našla na mobilním telefonu radikálního islamisty, informovali reportéři politického magazínu Kontraste. Amri najel do davu kamionem; incident nepřežilo 12 lidí včetně jedné Češky.

Tehdy třiadvacetiletý Amri před útokem podle všeho zvažoval několik možných cílů. Na fotografiích ze 23. října 2016 dopoledne je třeba vidět na prostranství před Berlínským dómem, které bývá běžně zaplněné Berlíňany i turisty. Oblečen do černé bundy zvedá na jednom selfie ukazováček na znamení příslušnosti k teroristické organizaci Islámský stát.

Krátce předtím, než se vyfotil u Berlínského dómu, pořídil Amri fotografii, která je ještě brizantnější. Mobilem značky HTC si jen z několikametrové vzdálenosti udělal selfie před nedalekým domem, v němž bydlí Merkelová. Budova je 24 hodin denně chráněna policisty, a Amri si tak podle reportérů musel počínat opatrně, aby nevzbudil pozornost.

Že by se Amri před domem Merkelové vyfotil náhodou, považuje například expert Zelených na bezpečnostní problematiku Konstantin von Notz za prakticky vyloučené. "Když si člověk ty fotky prohlédne, dojde k závěru: Byl si jistý, že chce spáchat útok, ale ještě hledal přesný cíl," míní.

ČTK
Diskuse ke článku