nahoru

Zeman odjel z nemocnice do Lán, ve středu má vystoupit ve Sněmovně

blesk.cz, ČTK 20. října 2019 • 16:12
Zeman odjel z nemocnice do Lán, ve středu má vystoupit ve Sněmovně
foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman v neděli po čtyřech dnech opustil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN) v pražských Střešovicích. Novinářům, kteří na něj na místě čekali, zamával. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že prezident odpoledne zamíří do Lán a ve středu pak vystoupí ve Sněmovně ke státnímu rozpočtu. Podle Hradu prezident v ÚVN absolvoval takzvaný rekondiční pobyt. Ovčáček již dříve uvedl, že hospitalizace nesouvisela s akutním či vážným zdravotním problémem, který by si vyžádal lékařský zákrok. Prezidentův pobyt v nemocnici zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při kterém chce být Zeman „absolutně fit“.

Prezident do nemocnice nastoupil ve čtvrtek. V televizi Barrandov řekl, že tak vyhověl přání svého ošetřujícího lékaře, ředitele nemocnice Miroslava Zavorala. „Není to nic vážného, je to záminka pro odpočinek,“ řekl Zeman. Ovčáček v týdnu uvedl, že prezidenta čekají rehabilitace a infuze, které mu při zářijové návštěvě nemocnice pomohly. Podle serveru Blesk.cz je Zemanova zdravotní dokumentace přísně střežena. Není kvůli tomu vedena elektronicky, ale pouze papírově. Vedení nemocnice navíc kontroluje i lékaře, kteří se ke složce dostanou, napsal Blesk.

Prezident v nemocnici pobýval na interním oddělení, k dispozici měl podle Blesku polovinu patra. Žádní jiní pacienti ale údajně kvůli tomu nemuseli být přemístěni. Zemana mohli navštěvovat pouze lékaři a rodina. Blesk také uvedl, že Zeman měl pro sebe k dispozici kuřárnu, ostatní pacienti museli proto chodit kouřit až na patologii.

Podle Pražského hradu prezident špatně chodí kvůli diabetické polyfunkční neuropatii. Na veřejnosti někdy působí unaveně. Problémy má také s nízkým tlakem a hůř slyší. Kvůli svému zdraví omezil kouření.

Ještě v neděli, po tom, co opustí střešovickou nemocnici v Praze, by měl prezident zamířit ke kadeřníkovi. Ve středu pak bylo plánované jeho vystoupení v Poslanecké sněmovně, kde se bude řešit státní rozpočet. Zbytek týdne chce trávit na zámku v Lánech, řekl v rozhovoru pro Blesk jeho mluvčí. V Lánech by měl Zeman žít i po konci funkčního období, podle Ovčáčka má v plánu nechat si tam vybudovat bungalov a s rodinou a psem Darsym trávit stáří.

Více se dozvíte v článku na webu Blesk.cz >>>

blesk.cz, ČTK
Diskuse ke článku