Muž v Nizozemí držel svou rodinu roky ve sklepě.
Muž v Nizozemí držel svou rodinu roky ve sklepě.
Muž v Nizozemí držel svou rodinu roky ve sklepě.
Muž v Nizozemí držel svou rodinu roky ve sklepě.
Muž v Nizozemí držel svou rodinu roky ve sklepě.
4
Fotogalerie

Devět let ve sklepě: Skupina zbídačených lidí přežívala v nizozemském podzemí, zřejmě čekali konec světa

Nejméně šestičlenná skupina lidí pravděpodobně žila devět let zcela izolována od vnějšího světa ve sklepě statku v nizozemské obci Ruinerwold. Policie našla zmatené a zbídačené lidi poté, co se jednomu z nich podařilo uprchnout a v místní hospodě požádat o pomoc. Podle místního tisku čekali na konec světa. Předběžně zadržen byl 58letý muž. Rakouské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zadržený je Rakušan. O nalezené osoby je postaráno, sdělila dnes policie v provincii Drenthe na východě Nizozemska.

Podle dosavadních zjištění muž není otcem mladých lidí, kterým je nyní mezi 18 a 25 lety. Není vůbec jasné, v jakém jsou vůči sobě vztahu. Skupina „žila ve velmi provizorních prostorech“, uvedl místní starosta Roger de Groot bez dalších podrobností. „Něco takového jsem ještě nezažil,“ dodal starosta, který o šestici mladých hovořil jako o členech jedné rodiny. Jasné není ani to, proč lidé v místě žili tak izolovaně. Nizozemská média se domnívají, že čekali na konec světa, ale vyšetřovatelé to nepotvrdili. Podle starosty je ještě mnoho nezodpovězených otázek. Policie zatím nic neuvedla ke zdravotnímu stavu objevené skupiny. Policii v pondělí přivolal místní hostinský. Sdělil, že v jeho podniku se objevil cizí mladík. Byl naprosto zmatený, řekl hostinský místní televizi RTV Drenthe. „Říkal, že utekl a potřebuje pomoc,“ líčil setkání s 25letým člověkem, který tvrdil, že devět let nebyl venku.

„Všechny scénáře jsou otevřené,“ řekla o vyšetřování policejní mluvčí. Osmapadesátiletý muž byl zadržen, protože s vyšetřovateli odmítl spolupracovat. Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Peter Guschelbauer dnes večer podle agentury APA potvrdil informace nizozemských novinářů, že ve sklepě žil se skupinou mladých lidí 58letý Rakušan, narozený ve Vídni. Jde o muže, který byl zadržen.

Nizozemská média uvedla, že policie za skříní v obývacím pokoji na statku objevila schodiště vedoucí do sklepa, v němž přebývala skupina lidí. Místní obyvatelé jsou šokováni. Novinářům řekli, že u statku vídali jen jednoho muže. O skupině jim nebylo nic známo. Statek je skrytý za stromy zhruba 200 metrů od okraje vesnice a podle reportérů je možné, že skupina byla celá léta soběstačná.