nahoru

Skotsko bude za pár let nezávislé a členem EU, říká Nicola Sturgeonová

ČTK 18. září 2019 • 12:00
Nicola Sturgeonová - ilustrační snímek
Nicola Sturgeonová - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to dnes na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. Nyní si ale jen těžko dokáže představit, že se Johnsonovi podaří najít řešení přijatelné pro všechny.

Britského premiéra Sturgeonová také tvrdě kritizovala za to, že nechal na téměř pět týdnů přerušit zasedání parlamentu. O případu nyní rozhoduje nejvyšší soud Spojeného království a skotská první ministryně věří, že rozhodnutí zruší. Pokud by tak neučinil, znamenalo by to podle ní, že exekutiva může v podstatě kdykoliv a na jakoukoliv dobu přerušit práci parlamentu.

Nadcházející vystoupení Británie z osmadvacítky je podle Sturgeonové dalším důvodem, proč by Skotsko mělo být samostatnou zemí. Referendum o nezávislosti by se podle ní mělo uskutečnit už příští rok, což by bylo šest let poté, co Skotové už jednou nezávislost v poměru 55 ku 45 procentům odevzdaných hlasů odmítli. Sturgeonová však věří, že napodruhé požadavek její strany projde.

"Předpovědi v politice nejsou nikdy jisté, já bych ale předpověděla, že v nejbližších letech se Skotsko stane nezávislým členem EU," poznamenala.

ČTKPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.