Aktivistka Greta Thunbergová ve Washingtonu převzala cenu Amnesty International | Reflex.cz
nahoru

Aktivistka Greta Thunbergová ve Washingtonu převzala cenu Amnesty International

ČTK17. září 2019 • 10:00
Greta Thunbergová přebírá ocenění od Amnesty International
Greta Thunbergová přebírá ocenění od Amnesty International
• foto: 
ČTK

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v pondělí na Univerzitě George Washingtona převzala za své aktivity na ochranu klimatu ocenění Velvyslankyně svědomí, které jí v červnu udělila organizace Amnesty International (AI). Stalo se tak několik dní před zahájením klimatického summitu OSN v New Yorku, kterého se středoškolačka zúčastní. Informovala o tom agentura AFP.

"Změny a politické kroky, které jsou k řešení krize zapotřebí, nyní zkrátka neexistují," uvedla šestnáctiletá dívka ve vystoupení na univerzitě. Doplnila, že všichni proto musí vyzývat osoby u moci, aby skutečně začaly konat.

Generální tajemník Amnesty International Kumi Naidoo uvedl, že cena nenáleží pouze Thunbergové, ale je určena všem mladým lidem, kteří již rok demonstrují. Také Švédka zdůraznila, že ocenění náleží milionům mladých lidí, kteří se minulý pátek zúčastnili stávek v rámci hnutí Pátky pro budoucnost. To odstartovala ona sama v srpnu 2018, když se rozhodla každý den sedět před švédským parlamentem a vyžadovat po vládě snížení emisí.

Koněv a Babiš: Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!
Vladimír Mertlík 16. září 2019 • 13:20

Koněv a Babiš: Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Švédská aktivistka a studenti, kteří se jejím postojem inspirovali, se tak stali nositeli titulu, který AI jako prvnímu udělila v roce 2003 někdejšímu československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi. Oceněn byl například i bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela či barmská disidentka a vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, které byl ovšem loni titul odebrán kvůli kampani barmské armády vůči menšině Rohingů.

Thunbergová v pondělí opět hovořila o destrukci planety, znečištění ovzduší a vody a ohrožení živočišných druhů. Zároveň také mluvila o pomalém ale jistém oživení hnutí za záchranu klimatu. Svůj projev zakončila aktivisticky výzvou: "Uvidíme se na ulici!"

Pozůstatky sovětského impéria: Fotografie tajných základen, které na mapě nenajdete

Po její řeči na podium přišlo několik mladých amerických aktivistů. Sedmnáctiletý Jerome Foster II z Washingtonu shrnul své pocity do věty: "Už nás nemohou ignorovat".

"Udělali věci, které se nám nikdy nepovedly, přestože bojujeme desítky let," prohlásil šéf AI Naidoo. "Nezapomínejme, že středoškolští studenti hrají velmi důležitou roli ve vzdělávání svých rodičů". "Nedovolte Donaldu Trumpovi a (Jairu) Bolsonarovi, aby vás okradli o dětství, " vzkázal pak mladým lidem.

Thunbergová dnes bude trávit den v Kongresu. Setká se s americkými zákonodárci, které vyzve k posílení činnosti na záchranu klimatu, hovořit bude mimo jiné se zástupci krizového štábu Senátu na ochranu klimatu.

Plánujeme v Praze blokády, hrozí nám vymření a už dochází čas, říká mluvčí Rebelie…
Demonstrace z roku 1989 na unikátních snímcích. Jan Šibík ukazuje fotky, které jste…

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější