nahoru

Zásahová jednotka polských pohraničníků vtrhla na loď Greenpeace blokující přístav, zadržela 18 lidí

ČTK10. září 2019 • 15:50
Zásahová jednotka polských pohraničníků vtrhla na loď Greenpeace blokující přístav, zadržela 18 lidí
foto: Greenpeace, Polsko, pohranicnici, vniknuti

Ozbrojení příslušníci polské pohraniční stráže v noci na dnešek násilně vnikli na loď ekologické organizace Greenpeace Rainbow Warrior, která v pondělí v gdaňském přístavu zablokovala vykládku lodi s uhlím z Mosambiku. Zadrženo bylo 18 lidí na palubě plavidla. Na svém webu o tom informovala televize TVN24. Podle videozáznamu zveřejněného na sociálních sítích pohraniční stráž vyzbrojená automatickými zbraněmi vtrhla na loď, přičemž rozbila okna kajuty. Po vstupu pohraničníci přikázali přítomným, aby ukázali ruce a lehli si na zem.

Podle TVN24 zasahující jednotka zadržela všech 18 lidí na palubě. Mluvčí pohraniční stráže Agnieszka Goliasová agentuře AFP sdělila, že všichni byli sice z lodi odvedeni na břeh, nicméně 16 osob bylo po prověření totožnosti propuštěno. K výslechu byli předvedeni jen kapitán a jeden aktivista. Další mluvčí pohraniční stráže Tadeusz Gruchalla později upřesnil, že 16 lidí se mohlo vrátit na palubu. Remorkér pak odtáhl Rainbow Warrior mimo přístav, v němž toto plavidlo nemá povoleno kotvit. „Zadrželi jsme kapitána, který je občanem Španělska, a rakouského aktivistu kvůli porušení předpisů bezpečnosti plavebního provozu,“ dodal. Gruchalla rovněž řekl, že příslušníci zásahové jednotky pohraniční stráže „na loď vystoupili s použitím násilí až poté, co byly ignorovány jejich opakované žádosti o povolení“ ke vstupu na palubu.

Organizace Greenpeace v prohlášení uvedla, že šlo o pokojný protest s cílem upozornit polskou vládu na naléhavou potřebu chránit klima a do roku 2030 ustoupit od uhlí. „Aktivisté chtěli touto akcí v gdaňském přístavu poukázat na absurdní situaci, v níž se nacházíme a za kterou může nynější polská energetická politika. Naše vláda nejenže nechrání klima, ale činí nás závislými na dovozu uhlí. Každá čtvrtá tuna uhlí spálená v Polsku je dovezená,“ řekl TVN24 Marek Józefiak, koordinátor kampaně Klima a energie v polské odbočce Greenpeace.

ČTK




Diskuse ke článku