nahoru

Moskva protestuje proti „zhanobení“ pomníku Koněva v Praze. Přesune se socha na ruskou ambasádu?

ČTK 24. srpna 2019 • 11:30
Moskva protestuje proti „zhanobení“ pomníku Koněva v Praze. Přesune se socha na ruskou ambasádu?
foto: ČTK/Šimánek Vít

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti „zhanobení“ pomníku maršála Koněva v Praze. Ministerstvo zahraničí ČR už předtím vyjádřilo nad vandalským činem politování. Ruská diplomacie v demarši, která v diplomacii znamená písemně formulovaný důrazný protest, vyzvala Prahu, aby „učinila konec podobným provokacím a aby incident vyšetřila a vandaly potrestala“. Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na čtvrtek polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.

Ruské velvyslanectví v Praze označilo toto vandalství za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí ČR vyzvalo, aby byl památník uveden do „patřičného stavu“ a v budoucnu byla zajištěna jeho bezpečnost.

Ruské ministerstvo si podle agentury TASS postěžovalo na „systematický charakter takovýchto protiprávních činů“. Ministerstvo uvedlo, že „takovéto jednání vandalů a shovívavost místních úřadů vůči nim považujeme za snahu zkreslit a přepsat dějiny a snížit význam velkého vítězství“ ve druhé světové válce. Ministerstvo rovněž zdůraznilo, že Českou republiku s maršálem Koněvem spojuje pouze vítězný květen 1945, kdy jednotky 1. ukrajinského frontu pod jeho velením osvobodily Prahu". S událostmi v roce 1968 sovětský maršál podle Moskvy nemá nic společného. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová předvolání zástupce velvyslance v Moskvě na ruské ministerstvo zahraničí kvůli incidentu s Koněvovým pomníkem ČTK potvrdila.

Bude se socha stěhovat na ruskou ambasádu?

Ruská ambasáda v ČR tvrdí, že vandalský čin zavinila i radnice Prahy 6, kde se pomník nachází. Umístila u něj totiž tabulku s doprovodným textem, který popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa. Ruské diplomacii se nelíbí, že starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se po opakovaných vandalských útocích tentokrát rozhodl, že sochu nenechá očistit a že chce jednat o jejím přesunu na zahradu ruské ambasády.

Ruské velvyslanectví to odmítá a obrátilo se s žádostí o oficiální stanovisko na Černínský palác. Mluvčí Štíchová k tomu ČTK řekla, že česká diplomacie lituje vandalského činu a váží si obětí vojáků Rudé armády při osvobozování Československa, ale záležitosti týkající se Koněvovy sochy jsou výlučně v kompetenci místní samosprávy.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.