nahoru

Trump chce omezit automatické právo novorozenců na občanství USA. Pokud obejde Kongres, bude jednat protiústavně

ČTK 22. srpna 2019 • 10:45
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
• foto: 
Reuters

Americká vláda se vážně zabývá myšlenkou, že zruší automatické právo na americké občanství přiznávané osobám, které se v USA narodí rodičům bez amerického občanství. „Velmi vážně o tom uvažujeme. Překročíte hranice, máte dítě – a gratulace, dítě je teď občanem USA. Upřímně řečeno, je to absurdní,“ řekl prezident Donald Trump ve středu v Bílém domě. Trump v minulosti také uváděl, že automatické přiznávání občanství novorozencům zruší exekutivním příkazem, tedy bez souhlasu Kongresu. Podle expertů by byl takový postup v rozporu s ústavou.

Podle čtrnáctého dodatku americké ústavy dostávají americké občanství „všechny osoby narozené nebo naturalizované ve Spojených státech“. Úřady USA dodatek běžně vykládají jako povinnost přiznat občanství všem osobám narozeným v zemi bez ohledu na to, zda jsou či nejsou jejich rodiče občany USA, nebo zda žijí ve Spojených státech legálně.

O právo na občanství USA by mohli podle Trumpa přijít i lidé, kteří na území USA pobývají nezákonně.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.