nahoru

Johnson chce brexit s dohodou a zrušení irské pojistky, jedná o tom s Merkelovou a s Marconem

ČTK 22. srpna 2019 • 09:35
Johnson chce brexit s dohodou, ale také zrušení irské pojistky (21. 8. 2019)
Johnson chce brexit s dohodou, ale také zrušení irské pojistky (21. 8. 2019)
• foto: 
Reuters

Británie bude usilovat o brexit s dohodou, nemůže ale přijmout tu současnou, zdůraznil v Berlíně ve středu před jednáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou britský premiér Boris Johnson. Je podle něj třeba zrušit takzvanou irskou pojistku. Merkelová má ale za to, že takový krok bude možné učinit až v okamžiku, kdy bude jasno o dalších vztazích Bruselu a Londýna. Naznačila ovšem připravenost hledat kompromis. Ve čtvrtek bude Johnson v Paříži o podobě možné brexitu jednat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Irská pojistka musí být odstraněna, musí být škrtnuta. Pokud to bude možné, jsem si jistý, že můžeme společně dosáhnout pokroku,“ nechal se slyšet Johnson, podle něhož je toto opatření pro suverénní a demokratickou zemi jako je Británie nepřijatelné, protože mu neumožňuje vlastní rozhodování. V dosažení dohody o podmínkách britského odchodu z Evropské unie přitom stále věří.

Šéfka německé vlády ale odmítá, aby se irská pojistka rušila do doby, než bude vyjednaná podoba budoucích vztahů sedmadvacítky a Británie. Jakmile to bude jasné, nebude už pojistky třeba. „Říkali jsme, že řešení pravděpodobně najdeme v příštích dvou letech, ale možná ho půjde nalézt už v příštích třiceti dnech. Proč ne?“ prohlásila Merkelová, podle níž je větší rychlosti třeba, pokud se má předejít brexitu bez dohody 31. října.

Irská pojistka je výbušným bodem dohody

„Británie by nám teď měla říci, jaké má představy,“ poznamenala také kancléřka, pro níž je důležité zachovat integritu vnitřního trhu EU a také jednotu sedmadvacítky při vyjednávání s Londýnem. Johnson žádné konkrétní návrhy s výjimkou možnosti „elektronických kontrol“ nezmínil, zopakoval ale, že Británie nikdy nezavede celní nebo podobné kontroly na hranici mezi Severním Irskem a Irskem. Konkrétnější chce být až později.

Irská pojistka je kontroverzním bodem návrhu brexitové dohody, který se sedmadvacítkou připravila Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová. Má zabránit vzniku klasického hraničního režimu na hranici Irska a Severního Irska po brexitu. Podle kritiků z řad zastánců nekompromisní odluky Británie od EU ale představuje riziko, že země zůstane natrvalo připoutána k unijním strukturám a že bude narušena územní celistvost Spojeného království. Británie by totiž zůstala v celní unii s EU a pro Severní Irsko by platila část pravidel jednotného trhu. Hlavně kvůli irské pojistce brexitovou dohodu třikrát odmítl britský parlament a Mayová nakonec rezignovala.

Dnes čeká Johnsona oběd s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Elysejský palác dopředu zdůraznil, že EU je ochotna s Británií o mnoha bodech jednat, ale trvá na záruce, že na irském ostrově nevznikne tvrdá hranice. V současné situaci Francie považuje brexit bez dohody na konci října za velmi pravděpodobný scénář, dodal prezidentský palác.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.