nahoru

Bývalou Krejčířovu vilu v Černošicích v noci pohltily plameny, příčinou požáru byla nedbalost nebo úmysl

ČTK 20. srpna 2019 • 09:30
Bývalou Krejčířovu vilu v Černošicích v noci pohltily plameny, příčinou požáru byla nedbalost nebo úmysl
foto: Blesk:David Malik

Někdejší vilu uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy zasáhl v noci na úterý rozsáhlý požár. Plameny zničily téměř celou střechu. Škoda byla předběžně odhadnuta na pět milionů korun. Příčinu určí vyšetřovatelé hasičů a policistů, hasiči zůstanou na místě minimálně ještě dopoledne. Dům, na který byla kvůli Krejčířovým dluhům uvalena exekuce, je dlouhodobě neobývaný. V dražbě se vilu opakovaně nepodařilo prodat.

S ohněm do rána bojovalo několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, kolem 7:30 se jim podařilo dostat požár pod kontrolu, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

V noci byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu, ještě ráno na místě likvidovalo požár osm hasičských jednotek, sdělila Kereková. Museli se vypořádat s tím, že střecha je rozsáhlá, členitá a nepřehledná. Hasiči nyní požár dohašují a postupně rozebírají shořelou střechu. Během dopoledne se počet zasahujících jednotek sníží. „V 1:55 nám byl nahlášen požár rodinného domu v Černošicích. Platí tam nyní druhý stupeň požárního poplachu, zasahuje osm jednotek. Hasiči pracují v dýchací technice a rozebírají střechu, která byla zasažena v plném rozsahu,“ uvedla brzo ráno mluvčí hasičů. Kolem 09:00 se na místě sejdou vyšetřovatelé, aby začali zjišťovat příčinu požáru. Zatím nejsou informace, že by byl při požáru někdo zraněn. Zásah hasičů bude pokračovat ještě několik hodin, dodala Kereková.

V někdejší Krejčířově rezidenci v Černošicích si podnikatel nechal vybudovat vnitřní i venkovní bazén, saunu, výtah, squashové kurty, luxusní mramorové schodiště i pověstné akvárium, v němž choval žraloka. Kdysi luxusní vila řadu let chátrá, několikrát se stala terčem zlodějů či vandalů, před dvěma lety tam podle reportáže České televize pronikla i skupina youtuberů. Případný kupec by podle odhadů musel vynaložit další miliony korun na renovaci neudržovaného domu. Zatím žádný zájemce se ale ani při opakovaných dražbách nenašel. V dobách, kdy v ní Krejčíř žil, byla cena nemovitosti odhadována na víc než půl miliardy korun. Loni na podzim ji stát neúspěšně nabízel v dražbě za necelých 49 milionů korun. Exekutoři v roce 2017 vydražili menší Krejčířovu vilu, která je vzdálená několik stovek metrů. Zájemce ji v elektronické aukci koupil za 15,8 milionu korun. Odhadní cena objektu byla o deset milionů vyšší.

Padesátiletý Krejčíř patří podle různých svědectví k nejbrutálnějším a nejbezohlednějším lidem, kteří se dostali do rozporu se zákonem. Z Česka uprchl před policejním vyšetřováním v červnu 2005 při domovní prohlídce právě černošické vily, v současnosti je ve vězení v Jihoafrické republice. Česko požaduje jeho vydání, v minulosti na něj Praha vydala několik mezinárodních zatykačů. V České republice byl pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení. V JAR si odpykává 35 let vězení za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos.

Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru někdejší vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy je nedbalost nebo úmysl. Hasiči požár uhasili zhruba po devíti hodinách kolem 11:00. Na místě zůstávají vyšetřovatelé, kteří se snaží zjistit přesnou příčinu požáru. Dům byl odpojený od elektrického proudu i plynu, je tak zřejmé, že příčinou požáru nebyla technická závada například na elektrospotřebiči, řekli ČTK velitel zásahu Martin Vondra a mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.