nahoru

Extrémní sucho dál spaluje Česko. V červenci bylo hlášeno 77 požárů denně

-bam-, ČTK 1. srpna 2019 • 10:30
Extrémní sucho dál spaluje Česko. V červenci bylo hlášeno 77 požárů denně
foto: HZS Moravskoslezského kraje

Hasiči v červenci vyjížděli ke 2388 požárům. Průměrně zasahovali u 77 ohňů denně, což značně převyšuje dlouhodobý průměr, který je 49 požárů za den. Za nárůstem stojí zejména suché a teplé počasí. Oproti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci ale počet ohňů mírně poklesl, loni v červenci jich hasiči museli likvidovat 2688. ČTK to dnes sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Hasiči se podle mluvčí potýkají kvůli suchu nejvíce s požáry v přírodě, kterých bylo 1117. "Nejčastější příčinou těchto požárů byla lidská nedbalost - hlavně neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm, kouření a podobně," uvedla Studená. Ohně však podle ní vznikají také kvůli technické závadě. "S tou se v období žňových prací setkáváme často na technice, která pracuje na polích a kde stačí zkrat a malá jiskra k tomu, aby k požáru došlo," dodala mluvčí.

Při požárech minulý měsíc zemřelo deset lidí. Dvě oběti si například vyžádal v noci na 24. července požár garáže v centru Chebu, o den později pak zahynul jeden člověk při požáru strniště a maringotky u obce Úžice na Mělnicku. O týden dříve při nočním požáru chaty v Letech u Prahy jeden člověk zemřel a jeden utrpěl popáleniny. Celkově se za první prázdninový měsíc zranilo kvůli ohňům 92 lidí. Škody se vyšplhaly na více než 169 milionů.

-bam-, ČTK


Klíčová slova: horko, požár, hasiči, požáry, suchoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.