Při nepokojích ve věznici na severu Brazílie zemřelo 52 vězňů | Reflex.cz
nahoru

Při nepokojích ve věznici na severu Brazílie zemřelo 52 vězňů

ČTK30. července 2019 • 10:30
Věznice Altamira v Brazílii
Věznice Altamira v Brazílii
• foto: 
ČTK

Při nepokojích ve věznici na severu Brazílie dnes zemřelo 52 vězňů, informovala agentura AFP. Podle místních médií byly příčinou nepokojů ve věznici ve městě Altamira ve státě Pará střety mezi dvěma konkurenčními gangy.

Server O Globo s odvoláním na úřady státu Pará uvedl, že 16 vězňům vzbouřenci uřízli hlavu. U mnoha mrtvých bylo zřejmě příčinou smrti udušení, vězni v části areálu totiž založili požár.

Nepokoje vypukly časně ráno místního času a trestanci při nich zadrželi dva dozorce jako rukojmí. Podle místních médií už byli dozorci osvobozeni. Nepokoje trvaly asi pět hodin.

Ve věku 83 let zemřel herec a kaskadér Zdeněk Srstka
-red- 29. července 2019 • 14:00

Ve věku 83 let zemřel herec a kaskadér Zdeněk Srstka

Brazilské ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že spolupracuje se správou státu Pará v hledání těch, kdo jsou za násilí odpovědní. Ředitel státní věznice Jarbas Vasconcelos podle Reuters prohlásil, že vedení káznice nemělo žádné informace o tom, že by se útok připravoval.

Vzpoury v brazilských věznicích nejsou ojedinělé, ta dnešní je ale co do počtu mrtvých výjimečná. Podle dostupných údajů jde o jednu z nejtragičtějších vězeňských vzpour v novodobé historii země.

Ministryně Schillerová s oranžovým pudrem. Češka vtipně paroduje fotografie českých …

V lednu 2017 zemřelo ve věznici Anísio Jobim ve městě Manaus na severozápadě Brazílie 56 vězňů rovněž po střetech dvou znepřátelených gangů, které měly zřejmě spor o kontrolu nad obchodem s drogami ve věznici. Tehdy místní média psala, že jde o druhou nejhorší vzpouru vězňů v dějinách Brazílie co do počtu mrtvých. Nejvíce obětí si vyžádaly nepokoje ve věznici Carandiru v Sao Paulu v roce 1992, při jejichž potlačování vojenskou policií zemřelo 111 vězňů.

Brazilské věznice jsou přeplněné a někteří místní dozorci jsou zkorumpovaní, takže mezi vězně se dostávají drogy i zbraně. Brazílie patří k zemím s největším počtem vězňů, celkem je tam nyní za mřížemi na 727.000 trestanců, přitom kapacita tamních věznic je asi 370.000 míst.

Také věznice ve města Altamira, kde dnes vypuklo násilí, byla přeplněná. Její kapacita je 200 vězňů, za mřížemi jich tam ale bylo více než 300, podle některých zdrojů dokonce 372.

Neuvěřitelné letecké snímky Izraele, když to ještě nebyl Izrael. 80 let staré fotky…
Senátor Hilšer: Miliardáři si chtějí Česko přivlastnit a politici jsou jejich loutky,…

ČTK


Klíčová slova: Brazílie, věznice, vzpoura, zprávy, Altamira


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech
PREMIUM X JXD: Menhiry a erekce aneb Jak se mi tajemnou silou postavila hůl
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější