nahoru

Ve Francii odsoudili českého řidiče, který měl v kamionu 20 migrantů. Dostal dva roky vězení

ČTK 19. července 2019 • 22:15
Ve Francii odsoudili českého řidiče, měl v kamionu 20 migrantů
Ve Francii odsoudili českého řidiče, měl v kamionu 20 migrantů
• foto: 
Reprofoto TV NOVA

Francouzský soud uložil dva roky vězení českému řidiči kamionu, který chtěl údajně do Británie převézt 20 migrantů. Policisté ho podle českého ministerstva zahraničí zadrželi v přístavu Calais. Případ se stal na začátku července.

Muž z Česka odjel 5. července. Podle TV Nova reagoval na inzerát, který sháněl řidiče na převoz nábytku z Belgie přes Francii do Británie. Slíbená odměna byla téměř 130 tisíc korun. Zpátky se měl muž původně vrátit 8. července. „Při cestě do Velké Británie francouzská policie u něj v kamionu objevila 20 migrantů. Už proběhl dokonce i soud a český řidič dostal dva roky odnětí svobody,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Podobný případ se stal loni rovněž v Calais. V kamionu českého řidiče Jiřího Sagana objevily tamní úřady 15 Iráčanů. Řidič od začátku tvrdí, že o migrantech v chladícím boxu kamionu nevěděl. Běženci mu prý do návěsu vlezli, když spal. Petici za jeho propuštění podepsalo několik tisíc lidí. Soud v severní Francii mu ale letos v lednu zpřísnil trest z 18 měsíců na dva roky vězení.

Letos v březnu pak francouzská policie při kontrole ve městě Coquelles u Calais objevila migranta v nákladovém prostoru kamionu, který řídil další český řidič. Policisté ho krátce zadrželi. Řidičovo tvrzení, že o migrantovi nevěděl, ale vyhodnotili jako věrohodné, proto ho následně propustili.

ČTK
Diskuse ke článku