nahoru

Brexit bude i bez dohody, na konci října odejdeme z EU, slibuje Boris Johnson

ČTK 25. června 2019 • 09:23
Brexit bude i bez dohody, na konci října odejdeme z EU, slibuje Boris Johnson
foto: ČTK

Možný budoucí britský premiér Boris Johnson je připraven na konci října vyvést Spojené království z Evropské unie i tehdy, když se Londýn s Bruselem nedohodnou na výstupovém ujednání. Johnson to prohlásil v pondělním rozhovoru s BBC, čímž zopakoval své sobotní prohlášení na stranické konferenci konzervativců v Birminghamu.

"Můj slib je odejít z EU na halloweena 31. října," řekl Johnson, který se spolu s ministrem zahraničí Jeremym Huntem ucházejí o post lídra Konzervativní strany, a tím i o křeslo premiéra. "A cesta, jak našim přátelům a partnerům ukázat, že to myslíme vážně, je konečně opustit poraženecké nálady a negativismus, které nás na dlouhou dobu obklopily, a vážně a sebejistě se připravit na odchod bez dohody," dodal.

Někdejší ministr zahraničí Johnson zopakoval, že nestojí o odchod bez dohody, ale je důležité tuto možnost mít připravenou, aby Británie dosáhla výsledků, jaký chce. Zpochybnil znovu s Bruselem dohodnutou platbu 39 miliard liber (1,12 bilionu Kč) jako finanční vyrovnání s EU. "Myslím, že je na místě tvůrčí nejednoznačnost v tom, kdy a jak se to zaplatí," řekl.

Johnson se domnívá, že cestou kupředu by bylo změnění, případně zrušení takzvané irské pojistky. Ta má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.