Video placeholde
Čtvrt milionu lidí na Letné. Obří demonstrace proti Andreji Babišovi zaplnila celou pláň
Čtvrt milionu lidí na Letné. Obří demonstrace proti Andreji Babišovi zaplnila celou pláň
Čtvrt milionu lidí na Letné. Obří demonstrace proti Andreji Babišovi zaplnila celou pláň
Čtvrt milionu lidí na Letné. Obří demonstrace proti Andreji Babišovi zaplnila celou pláň
60
Fotogalerie

Proti vládě demonstrovalo 258 tisíc lidí. Další akce má přijít v listopadu

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice dnes odpoledne zaplnila pláň na pražské Letné. Další tisíce lidí i dlouho po jejím zahájení stále přicházely. Protest značně omezil dopravu v oblasti. Policie zavřela pro auta ulici Milady Horákové, později odklonila provoz i na nábřeží pod plání a na obou mostech vedoucí na Letnou.

Dosud největší demonstrace od roku 1989 se uskutečnila v roce 2012. Na Václavském náměstí se při protestu proti reformám vlády Petra Nečase (ODS) sešlo podle organizátorů až 150.000 lidí, policie jejich počet odhadla asi na 90.000. Demonstrací, které se konaly 25. a 26. listopadu 1989, týden po potlačení studentského průvodu na Národní třídě, se zúčastnilo na 800.000, respektive 500.000 lidí.

"Podle výškových fotografií to vypadá, že je nás tady nějakých 250.000. Ale uvidíme, kolik lidí ještě dorazí," uvedl organizátor Mikuláš Minář před 17:00. Na dějiště protestu mířily půl hodiny po jeho oficiálním začátku podle dostupných informací další tisícovky lidí. Policie počet účastníků demonstrace nebude sdělovat, řekl dnes ČTK před protestem mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Zhruba o 45 minut později Minář řekl, že musí údaj korigovat. "Podle výškových fotek to vypadá, že je nás o něco málo méně než v roce 1989," uvedl. Organizátoři opakovaně žádají přítomné, aby se posunovali dál od pódia, které je umístěné poblíž budovy ministerstva vnitra. Měli by tak vytvořit prostor pro další příchozí.

Demonstraci před zaplněnou plání na Letné zahájili představitelé Milionu chvilek Benjamin Roll a Minář, krátce vystoupil také terapeut Elva Frouz. O první hudební vložku se postaral zpěvák Tomáš Klus. "Věřím, že blanických rytířů je deset milionů a děkuji za to, že se probouzíme," řekl přítomným.

Později vystoupili mimo jiné spisovatel Jiří Padevět či herec Martin Myšička s proslovem napsaným bývalým premiérem Petrem Pithartem. Někdejší předseda Senátu se ze zdravotních důvodů omluvil a ve svém textu varoval před přeměnou demokracie liberální na pouze volební. S hudebním číslem se představili například Tomáš Klus, Vladimír Mišík a Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem.

Podle údajů operátora T-mobile bylo na pražské Letné přes 258 tisíc lidí, což potvrzují čísla z aplikace Mapchecking. V závěru demonstrace pořadatelé oznámili, že další velkou demonstraci plánují na 16. listopadu - den před 30. výročím Sametové revoluce.